DÜNYAİNSAN HAKLARIIrakMEDYA ANALİZSon Dakika

Nuri el-Maliki, Musul konusundaki gerçekleri halka açıklayacak

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, çok sayıda komutanın görevden alındığını belirterek Musul konusundaki gerçekleri halka açıklayacağını söyledi.

El Alem televizyonunun haberine göre dün akşam yazılı bir açıklama yapan Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, yaşanan son olaylarda görevlerini yapmayan veya görevlerinde ihmal gösteren komutanlar hakkında soruşturma başlatıldığını belirtti.

Açıklamada, çok sayıda komutanın görevinden uzaklaştırılmasını ve mahkemeye ya da emekliliğe sevk edilmesini öngören kararın yakında uygulamaya konacağı ifade edildi.

Silahlı Kuvvetler Genel Komutanı yetkisini de elinde bulunduran Başbakan Maliki’nin Irak Kara Kuvvetleri Komutanına emir verilmeden Musul’dan çekilen subaylarla ilgili bir soruşturma komisyonu kurulması için de talimat verdiği bildirildi.

Başbakan Maliki, yaptığı açıklamada, General Mehdi Garavi, yardımcısı general Abdurrahman Hanzal ve Albay Hasan Abdurrezzak’ın görevden alındığını ve bu üç komutanın askeri mahkemeye sevk edildiğini açıkladı.

Başka komutanların da görevden alınarak mahkemeye sevk edileceğini veya emekli edileceğini belirten Başbakan Maliki, Musul’un düşmesine neden olan gelişmeleri tüm gerçekleri ve delilleriyle birlikte halka açıklayacağını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı