DÜNYAMEDYA ANALİZSon DakikaSuriye

O Halep Halkının Ekmeğini Çalıyordu

Suriye’de adı ekmek ve buğday hırsızlığıyla anılan Tevhid Tugayı’nın Komutanı Abdulkadir Salih, Suriye ordusunun düzenlediği hava bombardımanında öldürüldü.

Suriye’nin Halep kentindeki en büyük silahlı muhalif gruplardan Tevhid Tugayı Komutanı Abdulkadir Salih Suriye ordusunun düzenlediği hava operasyonunda öldürüldü. Salih’in ve lideri olduğu Tevhid Tugayı’nın adı halka dönük saldırıların yanı sıra, ekmek hırsızlığıyla anılıyordu.

10 bin kişilik gücüyle teröristlerin en güçlü birliklerinden biri olan Tevhid Tugayı ise liderlerini kaybederek büyük yara aldı.

Tevhid Tugayı sözcüsü ekrem el Halabi, 34 yaşındaki Salih’in 14 Kasım’da orduya ait bir uçağın muhalif Tevhid Tugayı’nın karargahına düzenlediği saldırı sırasında ağır yaralandıktan sonra öldüğünü, bombardımanda tugayın subaylarından Abu Tayib’in de hayatını kaybettiğini belirtti.

Daha önce Türkiye’de canlı yayına çıkan ve “çatışma bölgesinden geldiğini” ileri sürülen Abdülkadir Salih’in liderliğini yaptığı Tevhid Sancağı Tugayı Ras el-Ayn’da halkının ekmeğini ve buğdayını çalmakla suçlanıyordu.

Tevhid Sancağı Tugayı’nın ismi, Halep’teki tarihi Emevi Camii’ne ve Tarihi Çarşı’ya yapılan saldırıların yanı sıra, Serêkaniyê’de Kürtlere yapılan saldırılarla da birlikte anılıyordu. Bu çetenin bir başka vukuatı da, kendisine bağlı Türkmen tugaylarının Alevi köylerinde yaptığı katliamdı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı