DÜNYAİNSAN HAKLARIİran

Obama, Cenevre anlaşmasını eleştirenleri ikna etmeye çalışıyor

Amerika Başkanı Barack Obama, İran ve 5+1 grubu arasında Cenevre’de sağlanan anlaşmayı eleştirenleri ikna etmek için yoğun çaba sarf ediyor.

Obama Tahran ve 5+1 arasında sağlanan anlaşmayı İran’ın nükleer programının kesin çözümü yolunda atılan ilk büyük adım olduğunu belirterek kongrede bu anlaşmayı eleştirenleri ikna etmeye çalıştı.

Cenevre anlaşmasından sonra beyaz sarayda bir açıklama yapan Obama, sağlanan uzlaşma ile İran’ın nükleer programını nükleer silah üretmeye doğru ilerlemesinin pratikte imkansız hale getirildiğini vurguladı.

İran ve 5+1 arasında sağlanan nükleer anlaşmalara ilk tepkiler bazı kongre üyeleri ve ayrıca Amerika’nın müttefikleri siyonist İsrail ve Arabistan rejimleri tarafından geldi.

Amerikalı cumhuriyetçi senatör Lindsey Graham CNN’e verdiği demeçte, İran yönetimi anlaşmadaki yükümlülüklerini yerine getirdiği takdirde kongre de 6 ay boyunca İran aleyhinde yeni yaptırım kararı almayabileceğini söyledi.

Bu arada senatoda çoğunluğu elinde bulunduran demokratların lideri ve Obama’nın müttefiki Harry Ride, geçen gün yaptığı açıklamada senatonun İran’a karşı yeni yaptırımların takipçisi olacağını söylemişti.

Obama ise yaptırımları bir kaç ay erteleme yetkisine sahip bulunuyor ve bu yüzden kongrenin kaygılarını göz ardı edebiliyor. Fakat bunu yaptığı takdirde kongrede ciddi bir sürtüşmeyi de göze alması gerektiği ifade ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı