DÜNYAHABERLER

Obama Erdoğan’ı A tipi protokolle ağırlayacak

Türkiye başbakanı, ABD ziyaretinde, en üst düzeyde ağırlanacak. ‘Önem verilen’ konukların kaldığı Blair House’da konaklayacak Erdoğan için iki askeri tören düzenlenecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD’ye yapacağı resmi ziyaret kapsamında Washington’da A tipi protokolle ağırlanacak. Erdoğan’ın ABD’ye yapacağı ziyaretin ayrıntıları netleşiyor. Başbakan Erdoğan’a Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın yanı sıra Washington’da sektörlerinde lider firmaların üst yönetici ve patronlarından oluşan 90 kişilik iş dünyası heyeti de eşlik edecek.

Başbakan Erdoğan için Washington’a ayak bastığında, havaalanında ve Beyaz Saray’a girişinde iki kez askeri tören düzenlenecek. Erdoğan, “önem verilen” konukların ağırlandığı Başkanlık misafirhanesi Blair House’da konaklayacak. Blair Hose’da kalan ilk Türk devlet adamı 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar’dı. Bayar’dan sonra başbakanlar Süleyman Demirel, Bülent Ecevit, Turgut Özal, Tansu Çiller ve Mesut Yılmaz burada kaldı. Erdoğan ise başbakanlığının ancak 11. yılında burada kalıyor. Başkan Obama, Başbakan Erdoğan ile bir tam gün geçirecek. Erdoğan’ı Beyaz Saray’da karşılayacak Obama, Oval Ofis’te baş başa ve heyetlerarası görüşmeler için geniş zaman ayırdı. Görüşme sonrası iki lider, Beyaz Saray’da kameraların karşısına geçerek, ortak basın toplantısı düzenleyecek. Washington’da iki askeri tören düzenlenmesi, Başbakan Erdoğan’ın Blair House’da misafir edilmesi, ortak basın toplantısı ve ardından akşam yemeği programının Türk heyetine teklif edilmesinin, ABD yönetiminin Türkiye’ye verdiği önemi ve iki ülke ilişkilerinde gelinen noktayı gösterdiğine dikkati çekiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı