HABERLER

ODTÜ’de Başbakana itiraz eden öğrenciler NATO bayrağını yaktı

Göktürk-2 uydusunun uzaya gönderilmesi nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı protesto etmek isteyen gruba, polis biber gazı ile müdahale etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Göktürk-2 uydusunun fırlatılması nedeniyle Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) kampüsünde düzenlenen törene katılması sırasında çıkan olaylar, sona erdi. Yaklaşık 4 saat süren olaylara yüzlerce polis müdahale etti.

Öğrenciler Rektörlüğün önüne gelerek Erdoğan’ın ODTÜ’ye gelişine karşı bir açıklama yaptı. Suriye’ye dönük emperyalist saldırılara karşı yurtsever gençlerin sessiz kalmayacaklarının belirtildiği açıklama sonrasında öğrenciler NATO ve Avrupa Birliği bayraklarını yaktılar.

Öğrenciler “üniversiteler bizimdir”, “AKP’den hesabı gençlik soracak” sloganlarını atarak Fizik Bölümü önünden “Bilimi satan emperyalist savaş çığırtkanı ODTÜ’den defol” pankartıyla TÜBİTAK’a doğru yürüyüşe geçti.

Başbakan’ın ODTÜ’de bulunmasını protesto eden öğrenciler, TÜBİTAK Uzay Merkezi’ne yürümek istedi. Bunun üzerine saatler öncesinden güvenlik önlemlerini alan polis, gruba müdahale etti. Polisin gaz ve tazyikli su ile gruba müdahale etmesi sonrasında kampüs karıştı. Protestocu grupta polise taş ve önceden hazırlanmış şişeler fırlattı. Yine eylemciler ellerine geçirdiklerini ateşe vererek barikat kurdu. Eylemcilerin fırlattıklarından bazı polislerin yaralandığı gözlendi. Çatışma sırasında bazı siviller de arada kaldı. Bazı sürücüler araçlarını olay yerinde bırakarak koşuşturmaya başladı. Polisle eylemcilerin çatışması devam ederken, bir TOMA manevra yaptığı sırada bir çevik kuvvet polisini yaraladı. Yaralanan polis, bir otomobile bindirilerek hastaneye götürüldü. Uzun süren çatışma, Başbakan’ın ODTÜ’den ayrılmasının ardından polisin kampüsten çıkışı ile sona erdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı