İNSAN HAKLARIKÜLTÜR & SANATMEDYA ANALİZSuriye

Ömer Ödemiş Suriyeden Yazdı: Halk tarafını tamamen belirlemiş görünüyor. Karasızlıklarını aşıp, devletten yana tavır koymuşlar

 Esad’ı ‘hayalet’ askerler koruyor

ÖMER ÖDEMİŞ/ SURİYE – Şam’da önceki ziyaretlerimize göre güvenlik önlemlerinin çok daha ciddi bir biçimde uygulanmaya başladığını gördük. Başkanlık Sarayı ve çevresi sadece olağanüstü durumlarda ortaya çıkan ve halk tarafından hayalet olarak adlandırılan özel askerlerce korunuyor.

Lazkiye’den sabahın ilk saatlerinde Şam’a varmak üzere yola çıktık. İki binek araçla birlikte, kara yolu ile yaklaşık 3 saatlik bir yolculuktan sonra Şam’a ulaştık. Lazkiye’den sonra Banyas, Tartus, Humus ve hama sınırlarından geçerek kuzey bölgesinden Şam’a girdik.

Şam’da güvenlik önlemlerinin daha da sıkılaşmış olduğu dah ilk anda anlaşılıyor. Hemen herkes artık işin ciddiyetinde. Askerler her stratejik bölgede arama noktaları oluşturmuşlar. Trafiğin sıkışmasına aldırış etmeden dikkatlice hemen her şeyi arıyorlar. Aramalarda yeni teknik cihazlar kullanılıyor. Özellikle saray çevresinde görülmeyen bir güvenlik duvarı örülmüş. Kontrollü olarak girebildiğiniz, Başkanlık Sarayı’na yakın yollarda araçlar yavaşladığında bile nereden geldiğini fark etmediğimiz, yüzlerce asker bir anda ortaya çıkıyor. “Hayalet” diyorlar bu askerler. Normal geçişlerde görmek mümkün değil. Ancak bir tehdit hissedildiğinde yerden biter gibi çıkıyorlar. Özel eğitimli olan bu askerler, tam teçhizatlı olarak bölgede mevzilenmiş bulunuyor.

Şam’ın hemen her köşesinde aynı derece güvenlik önlemlerini görmek mümkün.

ERDOĞAN’A TEPKİ BÜYÜK

İntihar saldırıları eskisine göre azaldığı söylenebilir. Çatışmalar ağırlıklı olarak kırsalda geçiyor. Suriye Ordusu sürekli operasyon halinde. Daha önce saldıran terör örgütleri savunmada olan orduyken, artık ordu sürekli operasyon yaparak, silahlı terör guruplarına önemli kayıplar verdiriyor.

Halk tarafını tamamen belirlemiş görünüyor. Karasızlıklarını aşıp, devletten yana tavır koymuşlar. Kamu görevlileri işlerini daha bir ciddiyetle yapıyorlar. Türkiye Hükümeti’ne karşı tavır ise daha bir sertleşmiş görünüyor. Hemen her kontrol noktasında ya da bürokratlarla görüşmemizde, bu sertliği görmek mümkün. Erdoğan bütün halkın, düşman bellediği isim olmuş, herkes bir biçimde tepkisini ifade ediyor.

‘PROVOKASYON YAPILIYOR’

Konuştuğumuz bakanlar bile, artık diplomatik dil kullanmadan, alenen Erdoğan Hükümeti’ni sertçe eleştirip, Suriye Halkı’na karşı düşmanca tavrını belirtmekten geri durmuyor. Özellikle Diyalog İşlerinden sorumlu devlet Bakanı Dr. Ali Haydar, çok net ifadelerle, Erdoğan Hükümeti’nin, muhaliflerle yapılacak ve kanı durduracak, diyalog çağrısına bile haddi olmadan karşı çıktığını, masaya oturmak isteyenleri engellemeye çalıştığını ifade ediyor. “Biz masaya oturunca kendi sorunumuzu çözeriz. Yeter ki Türkiye gibi provokatör ülkeler elini vatanımızdan çeksinler. Suriye olmayan terör gruplarını destekleyip, sınırlarımızdan içeri sokmasınlar” diyor.

Suriye devletini yönetenlerin zafere inandıklarını çok açıkça gördüm. Kriz olarak adlandırdıkları bu sorunun kısa sürede çözüleceğini her fırsatta tekrarlıyorlar. Karamsarlık, “acaba kaybeder miyiz” telaşı asla yok. Özellikle son aylarda Suriye Ordusu’nun saldırganlar karşısında ciddi başarılar göstermesi, bu güveni pekiştirmiş. Suriye Ordusu’nun bu çetelerle kesinlikle başedebileceğine inanıyorlar.

‘MUHALİFLER KANDIRILDI’

Düşmanın Suriyeli olmadığını düşünüyorlar. Ağırlıklı olarak gerici Arap ülkelerinden, Türkiye ve kimi ülkeler tarafından taşınmış, Cihatçı terör örgütlerinin asıl düşman olduğu, Suriyeli muhaliflerin ise, bunlara aldandığı çoğu kez ifade ediliyor. Suriyeli olan muhaliflerle bir biçimde masaya oturmaya ve sorunun çözümü için işbirliği yapılacağına inanıyorlar. Bu yönde önemli adımlar atılmış. Bu adımların yakın bir sürede ürünlerini vereceğini, Suriyeli olmayan terör gruplarının temizlenmesinden sonra sürecin daha hızlı işleyeceğini belirtiyorlar.

Şam Emevi Camisi’ne ve Hamidiye çarşısına gittik. Kalabalıktı. Halk yine sokaklarda normal hayatını devam ettiriyordu. Başbakanın Emevi Camisinde namaz kılma iddiası aklımıza geldi. Gülümsedik. Başbakan’ın iddialı sözlerine rağmen 2 yıldır Emevi Camisi’ne gelememişti ama biz gelmiştik. Suriye halkı gelmişti.
Gördüğüm tek olumsuzluk, yaşamın pahalanmış olmasıydı. Fiyat istikrarıyla dikkat çeken Suriye de bir kaç ay içinde piyasa yaklaşık 3-4 kat pahalanmıştı. Devlet kontrolündeki mallar dışında her şey zamlanmıştı. Savaş, fiyatları vurmuştu ve yaşam daha bir ağırlaşmıştı. Ücretler sabit kalırken, fiyatların bu kadar artması halkın ciddi sıkıntılar yaşamasına neden oluyordu. Savaş koşullarında doğal bir sonuç gibi görünse de, bedeli yine halk ödüyordu.

HUMUS HARABEYE DÖNDÜ

Humus’a uzunca bir süreden sonra giren ilk gazeteciler olduk. Askerler yol güzergâhımızı Humus şehir merkezine yönelttiler. Çatışmaların ilk başladığı kent olan Humus’ta trafik sıkışıklığı gördük. Yüzlerce araç trafiğe çıkmıştı. Çarşıda ciddi bir hareketlilik vardı ve insanlar günlük yaşamlarını doğallık içerisinde sürdürüyorlardı. Kentin giriş noktalarından kurulmuş kontroller dışında, yaşam telaş içerisinde devam ediyordu.
Kentin çatışmaların yoğun yaşandığı bölgesinden geçtik. Delik deşik olmuş, harabeye dönüşmüş binalar, bir süre önce yaşanan çatışmaların tanığı olarak karşımıza çıktı. Artık insanların yaşamadığı bu bölgede askeri kontrollerin biraz daha sıkı olduğunu gözlemledim. Şam girişinde ise, havan ve top mermilerinin sesleri duyulmaya başlandı. Kırsalda yaşanan çatışmalar kentin girişinde uzaktan görüle biliniyordu. Birkaç top mermisinin düştüğü yerden kalkan dumanları görme fırsatımız oldu.
Şam’ın hemen girişindeki saldırılar sonrasında yağmalanan, oto galerileri ve harabeye dönmüş kimi bölgeler gördüm. Bu bölgelerde yakın bir zamana kadar çatışmalar yaşanmışsa da halk günlük yaşamına devam ediyor. Bu yazıyı yazarken dışarıdan, top atışları ve silah sesleri geliyor. Top seslerinden ve sokaktaki insanların hareketlerinden uzakta olduğu düşünüyorum. Ancak 10 dakika kadar devam eden silah sesleri çok yakından geliyor.

Ömer Ödemiş/yurtgazetesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı