HABERLER

OPCW’e Han Şeyhun’a Uzmanlarını Göndermeye Hazır Olduğunu İlan Etti

LAHEY – Uluslar arası Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü OPCW; İdlib kırsalı Han Şeyhun Beldesinde kimyasal silah kullanımına ilişkin iddialar konusunda şu ana dek faili belirleyemediğini ilan belirtirken, bölgeye uluslar arası bir soruşturma komitesi göndermeye hazır olduğunu ilan etti.
OPCW Genel Müdürü Ahmet Üzümcü bugün Lahey’de basına yaptığı açıklamalarda; örgütün Han Şeyhun’a uzmanlarını göndermeye hazır olduğunu belirtirken, bu uzmanlar arasında gönüllülerin de yer aldığını ifade etti. Üzümcü örgüt uzmanlarının Han Şeyhun’a gitmeye hazır olduklarını, fakat oradaki bölgenin ‘muhtelif muhalif gruplar’ diye nitelendirdiği cemaatlerin elinde olduğuna dikkat çekerek, önce bu gruplarla anlaşma sağlanması gereğini ifade etti.
Bilindiği üzere Han Şeyhun dahil İdlib kırsalı Türkiye ve Suudi Arabistan’ın komutasında faaliyet gösteren başta Kaide Örgütünün Suriye kolu Nusra Cephesi ve müttefikleri terör örgütlerin bulunduğu bölgelerdir. Suriye daha önce Han Şeyhun Bölgesinde terör örgütlere karşı kimyasal silah kullandığını kesin bir dille yalanlamış, OPCW’den bölgeye uzman bir heyet gönderilmesini talep etmişti. Rusya ve İran’ın soruşturma heyetinin gönderilmesi yönünde bulundukları talep ABD ve müttefikleri tarafından engellenmişti. Bunun üzerine Rusya ve İran Han Şeyhun ve ABD’nin kimyasal silah bulunduğu iddialarıyla bombaladığı Şuayrat Hava Üssünde dakik ve tarafsız bir soruşturma yapacak uzman heyetin gönderilmesinde ısrar etmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı