DÜNYAİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZ

Orta Afrika’da 17 Müslüman öldürüldü

Orta Afrika’da dün Müslümanlara yönelik meydana gelen saldırı sonucu 17 Müslüman hayatını kaybetti. Ülkede saldırıya yönelik tepkiler var.

Orta Afrika Cumhuriyeti’nin Bambari kentinde önceki gün çobanları hedef alan ve 17 kişinin öldüğü saldırıdan sonra sokakların boşaldığı ve gerginliğin sürdüğü bildirildi.

Yerel yetkililer, Fransız güçlerine ait bir helikopterin dün akşama kadar kent üzerinde uçtuğunu belirtti.

Silah seslerinin duyulmasının ardından esnaf da kepenk kapattı.

BE OKO yerel radyosunun (Katolik Dini Radyo) Başkanı Papaz Barthelemy Balemanga, Müslümanları suçlarken, Müslümanlardan oluşan Seleka grubun sözcüsü Amat Nedjat İbrahim, “Anti-balakaların dün Bambari’ye 7 kilometre uzaklıktaki etnik bir çoban topluluğuna saldırdığını, 10 kişiyi öldürdüklerini, 3 kadın ve 4 çocuğu yaktıklarını” öne sürdü.

Saldırının düzenlendiği yere Birleşmiş Milletler (BM) temsilcileri ve Fransız güçleriyle ne olduğunu öğrenmek üzere gittiğini söyleyen Nedjat İbrahim, “şimdilik Müslüman halkın karşılık vermemesi için onları sakinleştirmeye çalıştıklarını” vurguladı.

Fransız güçleri Müslümanları kontrol altına alırken bölgede tırmanan gerginlik, hastanelerdeki sağlık personelinin yaralılara müdahalesini de etkiledi. Gerginlik nedeniyle eczaneler de kepenk kapattı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı