HABERLERİNSAN HAKLARI

ÖSO’su Filistinlileri vurdu

Suriye’de yalnızca Esad güçleri değil, ülkenin bağımsız ve ilerici toplumsal kesimleri de güdümlü Suriye muhalefetinin hedefinde. ÖSO’nun yeni hedefi Şam’da on binlerce Filistinli mültecinin kaldığı Yermuk mülteci kampı.

“Özgür Suriye Ordusu” (ÖSO) adı altında örgütlenen silahlı Suriye muhalefeti son dönemde ülkenin iki bağımsız gücünü hedef tahtasına koydu. Kürtlerin ardından Filistinli mültecilere de saldırmaya başlayan ÖSO, Yermuk mülteci kampının güvenliğinden sorumlu 10 Filistinliyi öldürdü.

Arap ülkelerinde Filistinli mültecilerin görece en iyi yaşam koşullarına ve haklara sahip olduğu Yermuk mülteci kampı, Türkiye toplumsal muhalefetinin de yabancı olmadığı bir bölge. 2010’da Halkevleri ve Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC), “Ortadoğu Halklarıyla Kardeşlik Ve Dayanışma Buluşması” adı altında ortak bir etkinlik düzenlemiş Şam Yermuk’ta büyük bir buluşma organize edilmişti.

FHKC gibi Filistin solundan örgütlerin etkin olduğu kampın güvenliği, Şam rejimine yakın Ahmet Cibril liderliğindeki FHKC-GK (Genel Komutanlık) adlı örgüt tarafından sağlanıyor. Suriye krizinde tarafsız bir pozisyon benimseyen FHKC ile, Esad’a yakın FHKC-GK’nın isim benzerliği dışında bir ilişkisi bulunmuyor.

Nüfusu 500 bini bulan Filistinli mülteciler içinde önemli bir ağırlığı bulunan FHKC, hem rejimle hem de silahlı muhalefetle arasına mesafe koymakla birlikte, dışardan askeri müdahaleye karşı çıkıyor.

Bugüne kadar mülteci kamplarında kayda değer bir etkinlik gösteremeyen ÖSO saflarındaki muhalifler ise, FHKC-GK’nın Esad’a yakınlığını kamplara müdahale bahanesi olarak kullanıyor.

gerilim Ekim ayında başladı

Daha önce Reuters haber ajansında yayımlanan bir habere göre Suriye’deki isyancılar, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile ittifak halindeki silahlı Filistinliler ile savaşmak üzere kendilerine yakın Filistinlilerden Şam bölgesinde bir tugay oluşturduklarını açıklamıştı.

“Şahin Tugayları”ndan isyancıların bir komutanı, “Savaşmak isteyen Filistinlileri silahlandırıyoruz. Yalnızca Filistinli savaşçılardan oluşan Fırtına Tugayı’nı kurduk… Onların görevi Yermuk kampından sorumlu olmak. Hepsini destekliyoruz, arkalarındayız” dedi.

İsyancılar, kendilerinin ve bu yeni tugayın, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) savaşçılarına saldırmakla ve kamp sakinlerine eziyet etmekle suçladıkları Suriye destekli Filistin Halk Kurtuluş Cephesi-Genel Komutanlık (FHKC-GK) lideri Ahmed Cibril’e bağlı Yermuk savaşçılarına saldıracaklarını söyledi.

Adını açıklamayan bir diğer isyancı komutan da “Onlar şimdi bizim için, tüm ÖSO için hedef. İstisnasız hepsi” diye konuştu. İsyancı komutan, FHKC-GK savaşçılarının bir kısmının silahlarını isyancılara teslim ettiğini ifade ederek, Esad yanlısı şahıslara suikast tehdidinde ve diğerlerine de silahlarını teslim etmeleri çağrısında bulundu.

Yermuk’ta Ekim ayının sonunda bir Suriyeli yarbayın aracında bomba patlamış, can kaybı olmamıştı.

Suriye’nin başkentindeki Yermuk kampında yaklaşık 150 bin Filistinli mülteci yaşıyor. Yoğun apartman bloklarının olduğu kamptaki yerleşimcilerin bazıları 19 aydır devam eden çatışmalarda isyancılara destek verirken, bazıları da Suriye askerleriyle yan yana savaşıyor.

Ancak Filistinli örgütlerin çoğu mültecilik pozisyonu nedeniyle, bulundukları ülkenin iç işlerine karışmaktan imtina ediyor. Çünkü bundan önce Irak-Kuveyt geriliminde taraf olan Filistinli mülteciler bunun bedelini Körfez’den çıkarılarak ödemişti.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı