İNSAN HAKLARISuriye

Özgür Suriye Ordusu Komutanı ABD Silahları İçin Büyük Nimet Diyerek,ABD’ye Güvence Verdi

Özgür Suriye Ordusu’nu oluşturan Cihadi gruplardan Sukuruş Şam Tugayı Komutanı Ahmet İsa, Amerika’nın Suriye muhalefetine vereceği silahlar için “güvence” verenler arasına katıldı.

Dün akşam Katar’dan yayın yapan el-Cezire TV’ye yaptığı açıklamasında Ahmet İsa, ABD Başkanı Barack Obama’nın “Suriyeli muhaliflerden aşırılık yanlısı olmayanlara siyasi ve askeri” destek sözünü yorumladı.

Sana açık yüreklilikle söyleyebilirim kardeşim. Bize verilecek silah, Suriyelilerin kanını dökmek için kullanılmayacak. Bu silahı, cihadımız için bir nimet olarak görüyoruz. Hiçbir şekilde bu silahı, Suriyeliler için bir acıya dönüştürmeyeceğiz. Fakat bu silah bize gelmediği sürece Suriye’nin güven ve istikrar içerisinde olacağı güvencesini vermeyeceğiz” dedi.

Sunucunun “Obama, çalışmak istediği Suriyeli muhaliflerin, aşırıları tecrit etmelerini istiyor. Siz, aşırılarla mücadeleyi göze alabilir misiniz?” şeklindeki sorusuna Ahmet İsa, “Suriye’de aşırı yok, tek aşırı rejim, destekçisi İran ve Rusya’dır” dedi.

Bunun üzerine sunucu “Amerika, Nusra Cephesi’ni terör listesine aldı, aşırı olarak görüyor” dedi. Ahmet İsa ise “Nusra Cephesi, Suriye sınırları içerisinde savaşıyor. Nusra Cephesi, Suriye’deki tüm gruplarla hatta ÖSO’yla bile işbirliği içerisinde” diye konuştu.

Tevhid Tugayı ve İslam Tugayı’nın aralarında bulunduğu Suriye İslami Kurtuluş Cephesi’ni kuran Ahmet İsa’nın komutanlığını yaptığı Sukuruş Şam, Selim İdris komutasındaki Özgür Suriye Ordusu’nun en güçlü askeri birlikleri arasında yer alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı