DÜNYAHABERLERSon Dakika

Pakistan Ve Afganistan Askeri Güçleri Arasında Çatışma Çıktı

İki ülke sınır hattında Afganistan ve Pakistan askeri güçleri arasında yaşanan çatışma ardından Pakistan savunma bakanlığı bu çatışmalardan kaygısını bildirerek bölgenin tekrar istikrar ve güvenliğe kavuşmasını istedi.

Pakistan ve Afganistan ortak sınır hattında güvenliğin kontrol altında tutulmasının çok önemli olduğunu bildiren Pakistan savunma bakanlığı, ülkenin güvenliğinin sınırlarda istikrarın sağlanmasına bağlı olduğunu bildirdi.

Afganistan hükümetinden Turhem sınır bölgesinde yaşanan çatışma olayı hakkında acil olarak detaylı araştırma yapmasını isteyen Pakistan savunma bakanlığı, bu gibi çatışmaların iki ülke ilişkilerini olumsuz yönde etkileyebileceğini bildirdi.

Bu çatışmalar Turhem sınır bölgesinin Şimşad dağları mevkiinde vuku bulmuş ve Pakistanlı yetkililer bu çatışmada Pakistanlı bir asker yaralanmıştır.

Pakistan ordusu halkla ilişkiler karargahı tarafından yapılan açıklamada ise, Pakistan’ın Turhem bölgesinde teröristlerin gidiş gelişlerine engel olmak ve bölgeyi kontrol altında tutmak amacıyla Pakistan toprakları içinde engeller inşa etmektedir. Ancak Afganistan yetkilileri Pakistan’ın bu girişimine karşı çıkarak bunun yasalara ve uluslararası kurallara aykırı olduğunu bildirmektedir.

Öte yandan yerel kaynaklar da iki ülke arasında sınırlı bir çatışmanın yaşandığını doğrulayarak söz konusu çatışmanın Afganistan sınır koruma devriyelerinin Pakistan tarafından bir sınır geçiş bölgesinin oluşturulmak istenmesi ardından yaşandığını bildirdiler.

Afganistan savunma bakanlığı üst düzey yetkililerinden biri ise Turhem sınır bölgesinde Afganistan ve Pakistan güçleri arasında yaşanan çatışmada bir Afgan askeri öldüğünü 5 askerin de yaralandığını bildirdi.

Sınır meseleleri son dönemlerde Afganistan ve pakistan arasında en ciddi sorunlardan biri haline gelmiş, Kabil yönetimi ve yerele makamlar defalarca Pakistan hükümeti tarafından iki ülke sınırlarına tel örgü ve diğer bazı engellerin oluşturulmasına itirazlarını bildirmiş ve bu hususta İslamabad hükümetini uyarmışlardır.

Afganistan’ın Pakistan elçisi de son dönemde Pakistan’ın oluşturduğu bu engellerin teröristlerle mücadele hiç bir etkisinin olmadığını ve başka amaçlar güdüldüğünü bildirmişti.

Pakistan başbakanı danışmanı Sertaç Aziz’in bu engellerin teröristlerle mücadele amacını taşıdığı yönündeki açıklamasına tepki gösteren Afganistan elçisi Ömer Zahilo, bu girişimlerin teröristlere karşı sürdürülen mücadelede etkili olmadığını, zira teröristlerin asıl liderlerinin Pakistan’ın önemli kentlerinde bulunduklarını ve terör eylem planlarının oralardan hazırlandığını bildirdi.

Turhem sınır geçiş kapısı iki ülke arasındaki en önemli sınır kapısından biri olup, iki ülke halkının en fazla kullandıkları ve kendi ticari alış verişlerini yaptıkları kapı özelliğini taşımaktadır. Bu kapı iki ülke arasındaki anlaşmazlıkların şiddetlenmesi ve bir takım güvenlik meseleleri öne sürülerek Pakistan yönetimi tarafından kapatılmıştı. Fakat Afganistan’ın Pakistan elçisi Ömer Zahilo’nun Pakistan kara kuvvetleri komutanı General Rahil Şerif ile görüşmesi ardından bu sınır kapısı yeniden açılmıştı.

Tüm bunlara rağmen Afganistan yetkilileri açısından Pakistan hükümeti ve ordusu sınırların güvenliğinin sağlanması ve kontrol altında tutulması bahanesiyle sınır bölgesine tel örgü ve engeller kurma çalışmalarını sürdürmekte olup bu ise Kabil tarafından dostça olmayan bir girişim olarak değerlendirilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı