DÜNYAİNSAN HAKLARISon Dakika

Pakistan’da 455 bin kişi evini terk etti

Pakistan’ın Kuzey Veziristan bölgesinde Taliban’a yönelik yürütülen askeri operasyonlardan dolayı bölgeden kaçışlar devam ediyor. Son zamanlarda sıklaşan operasyonlarla birlikte bölgeden toplamda 450 bin kişinin göç ettiği belirtildi

Pakistan ordusunun Kuzey Veziristan’daki Taliban üyelerine yönelik operasyonları nedeniyle bölgeyi terk eden insan sayısı 450 bini aştı. Pakistan ordusunun operasyonları, Taliban’la yürütülen barış müzakerelerinin tamamen askıya alınasının ardından sıklaşmaya başladı. Operasyonlarla birlikte evlerini terketmek zorunda kalan yüz binlerce Pakistanlı ise kamplarda zor şartlar altında hayatlarına devam etmeye çalışıyor.

Pakistan ordusunun Taliban’ın 2 hafta önce düzenlediği Karaçi Havaalanı saldırısının ardından başlattığı bombardımanlardan kaçan sivillerin sayısı 500 bine yaklaştı. Pakistan ve Taliban arasında kısa bir süre öncesine kadar devam eden barış görüşmelerini resmen sonlandıran Karaçi saldırısında 50 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından, Pakistan ordusu Taliban gruplarının yoğunlaştığı Kuzey Veziristan bölgesini hedef alan operasyonlara başladı.

Yoğun bombardımanda evlerinden olan aileler ise çevre bölgelerde kurulan kamplara akın etti. Yiyecek, su ve barınak gibi temel ihtiyaçlardan yoksun durumda kalan vatandaşlar, sığındıkları Bennu kasabasında bulunan kampta dağıtılan yemek için uzun kuyruklar oluşturuyor.

Pakistan hükümetinin açıkladığı operasyonun resmi bilançosuna göre, şimdiye kadar 192 bini çocuk 455 bin kişi evlerinden ayrılmak zorunda kalırken, bombardıman sonucu en az 250 Taliban üyesi öldürüldü. Öldürülen Taliban üyelerinin ise yalnızca 27′sinin Kuzey Veziristan’da ele geçirildiği açıklandı.

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif önceki gün yaptığı basın açıklamasında Pakistan hükümetinin evsiz kalan vatandaşların yanında olduğunu belirterek, kendileriyle ilgilenileceğini söylemişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı