DÜNYA

Pakistan’da idam gerginliği

Pakistan’da eski Pencap Valisi Salman Tasir’i 5 yıl önce öldüren ve idama mahkum edilen eski koruması Mümtaz Kadri’nin cezası infaz edildi. Kadri’nin idamı, Rawalpindi’deki Adiala Hapishanesi’nde sabaha karşı gerçekleştirildi.

Mümtaz Kadrinin asılmasının ardından Pakistanın birçok bölgesinden ufak çaplı protestolar başladı. Protestocuların başkent İslamabad ve Ravalpindi yolunu trafiğe kapattığı açıklandı. Karaçide ise Cemati İslami bugün öğleden sonra saat 4’de bir protesto gösterisi düzenleyeceğini açıkladı. Pakistan genelinde güvenlik tedbirleri üst seviyeye çıkarıldı. Kadri’nin idam edildiği hastaneye giden bütün yollar kapatıldı.

Mümtaz Kadri koruması olduğu eski Pencab valisi Salman Taseer’i İslamabadda 2011’de dine hakaret yasasına karşı çıkması nedeniyle öldürmüştü. Mümtaz Kadri burada birçok cemaat tarafından kahraman olarak algılanıyor.

Yaklaşık 100 milyon kişinin yaşadığı, ülkenin nüfusu en kalabalık eyaleti Pencap’ın valisi Tasir, 4 Ocak 2011’de başkent İslamabad’daki Kolhsar Market’te o dönem yakın korumalığı görevinde bulunan Kadri tarafından, İslam dinine hakareti cezalandıran yasalara muhalif olduğu gerekçesiyle öldürülmüştü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı