DÜNYAFilistinHABERLERİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSon Dakika

Paris’te İsrail saldırılarını protesto eden 41 kişi gözaltına alındı

Avurpa’da en çok Arap göçmenin bulunduğu ülke Fransa’da Filistin’e destek gösterileri yasak. Ancak yasak protestoları durdurmaya yetmedi. Paris’te İsrail saldırılarını protesto eden 41 kişi gözaltına alındı.

Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı gösteride İsrail bayrakları yakılmış ve Filistin’e destek sloganları atılmıştı.

Fransa’nın başkenti Paris’te, valiliğin yasaklamasına rağmen İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etmek için pazar akşamı düzenlenen gösteride çıkan olaylar sonucu 65 kişi sorgulandı, 41′i hâlâ gözaltında tutuluyor.

Valilik, izinsiz gösteride çıkan olaylarda 12 polisin yaralandığını açıkladı.

Polis, pazar akşamki gösteride kendisine taş ve şişe atan kalabalığa göz yaşartıcı gaz sıkarak yanıt verirken, göstericilerden bir grubun, izinsiz gösterinin düzenlendiği meydanda bulunan bazı mağazaların vitrinlerini kırdı.
İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, Paris’te Filistin yanlısı gösteri düzenleyenlerin, valiliğin yasak kararına uymadıkları için yargılanabilecekleri uyarısında bulunmuştu.

Protestocular, 19 Temmuz’da valiliğin Filistin yanlısı gösteriyi yasaklamasına rağmen başkentin Barbes meydanında toplanmış ve çıkan olaylarda 14 polis yaralanmış, 37 kişi gözaltına alınmıştı. Yine pazar günü Paris banliyösü Sarcelles’de düzenlenen izinsiz gösteride çok sayıda araç ateşe verilmişti.

Siyasi partiler, valiliğin geçen hafta gösteriyi yasaklama kararını protestocuları tahrik ettiği görüşünü dile getirerek hükümeti eleştirmişti.

Fransa Stratejik ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (IRIS) Başkanı Pascal Boniface ise, Fransız siyasetçilerin ‘Musevi karşıtı’ damgası yemekten korktukları için İsrail’e karşı seslerini çıkartamadığını belirterek, Fransız halkının çoğunluğunun Filistin’in yanında olduğunu söyledi.

Aynı zamanda Ortadoğu uzmanı olan Boniface, France 24 televizyon kanalına verdiği demeçte şu ifadeleri kullandı:
“Hükümetin kendini ifade etme konusundaki kararsızlığı” ile ilgili bir soruyu yanıtlayan Boniface, “Fransız siyasetçiler Musevi düşmanlığı ile suçlanmaktan korkuyor ve bu etiketin üzerilerine yapışmaması için çaba gösteriyor. Kimisi İsrail’i açıkça destekliğini söylerken, diğerleri bu konuda hiç konuşmamayı tercih ediyor. Ancak siyasetçiler halkın görüşlerini yansıtmıyor, halk Filistin’in yanında.”

Cumhurbaşkanı François Hollande’ın, ‘Ortadoğu krizini, Fransa’ya ithal etmek istemiyoruz’ ifadesini karşı çıkan Fransız uzman, ‘Fransa zaten çoktan bu krizi ülkeye ithal etti’ dedi.

Krizin başında Hollande’ın sadece Hamas’ın roketli saldırılarını eleştirdiğini, İsrail’e tepki göstermediğini hatırlatan Boniface, özellikle bu tutumun Fransız kamuoyunda ciddi tepkiye yol açtığını ifade etti.

Boniface, son günlerdeki gösterilerde hükümete yönelik büyük tepkinin de bunun sonucu olabileceğine dikkati çekti.
Boniface, hükümetini İsrail’in bombalı saldırılarını hâlâ ciddi bir şekilde kınamamasını eleştirirken, Filistin yanlısı gösterilere yasak getirmenin de yanlış bir politika olduğunu savundu.

Fransa, Avrupa’da en çok Musevi ve Arap göçmenin yaşadığı ülke olarak biliniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı