DÜNYASon Dakika

Paris’te kanlı saldırılar: 150 ölü

Paris’in çeşitli noktalarında peş peşe 7 ayrı terör saldırısı meydana geldi. 150’den fazla kişinin öldüğü belirtiliyor. Saldırılarda 80’i ağır 200 kişi yaralandı. Fransa Cumhurbaşkanı Hollande yaptığı açıklamada ülkede olağanüstü hal ilan edildiğini duyurdu. Fransa’nın bütün sınırları ikinci bir emre kadar kapatıldı.

 

Silahlı saldırılar, 10. bölgedeki Charonne sokağı ve 11. bölgedeki Bataclan konser salonunda gerçekleşti. Görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre, 10. bölgedeki saldırıda otomobilden çıkan bir kişi, “La Belle Equipe” isimli restoranın bahçesindeki müşterileri otomatik tüfekle taradı.

Saldırılar sırasında el bombaları kullanıldığı da gelen haberler arasında. Bu saldırıda çok sayıda ölü ve yaralının olduğu bildirildi.

KONSER SALONUNDA 118 ÖLÜ

Restorandaki saldırının hemen ardından, yine Paris’in doğusunda 11. bölgede yer alan Bataclan adlı konser salonunda da ateş açıldığı kaydedildi. Saldırganlar konser salonunda çok sayıda kişiyi rehin aldı. Polisin düzenlediği operasyonda 3 saldırgan üzerlerindeki bombaları patlattı, 1 saldırgan öldürüldü. Paris Belediyesi konser salonunda 118 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Saldırı sırasında konser salonunda ünlü bir rock grubunun konseri vardı. Yaklaşık 1500 kişinin olduğu Bataclan konser salonuna saldıran silahlı kişiler; önce el bombaları attı, ardından da içeri girerek yüzlerce kişiyi rehin aldı. Üzerlerinde patlayıcı düzenekler olan saldırganlar, rehin aldıkları kişilerden birçoğunu öldürürken; onlarca kişi de terörle mücadele ekiplerinin düzenlediği operasyonla kurtarıldı.

Bataclan konser salonu, Ocak ayında terör saldırısına uğrayan karikatür dergisi Charlie Hebdo’nun eski ofisine sadece 200 metre uzaklıkta bulunuyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı