DÜNYAHABERLER

Pence’den AB’ye ültimatom

 İran’la anlaşmaya bağlı kalırsanız bizden değilsiniz

Terör rejimi İsrail’in işgalindeki Kudüs’te temaslarda bulunan Pence, ”Avrupa topluluğu ABD’yi mi destekleyecek yoksa derinden kusurlu anlaşmaya bağlı kalmaya devam mı edecek, karar vermeli” diye bizzat Amerikan yönetiminin altına imza attığı uluslararası nükleer anlaşmayı çiğnedi.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Kudüs’te Reuters’e verdiği özel mülakatta, Trump yönetimi ile ırkçı İsrail rejiminin karşı çıktığı İran’la nükleer anlaşmaya desteği kesmeleri için Avrupalılara ültimatom verdi.

Daha önce de Trump ve diğer bazı Amerikalı yetkililer, nükleer anlaşmanın iptalini istemişler ama bu anlaşmanın uluslararası bir anlaşma olması ve bundan dolayı da Amerika’nın inzivada kalması ihtimalini de dikkate alarak anlaşmanın yürürlüğünü engelleme çalışmalarının ötesine gidememişlerdi.

Geçtiğimiz günlerde de ABD dışişleri bakanı Tillerson bazı Avrupa ülkelerinin dışişleri bakanlarıyla nükleer anlaşmanın yeniden müzakere edilmesiyle ilgili bir dizi görüşmeler yaptığını bildirmiş ama Avrupa’dan bu konuyla ilgili olumlu cevap alamamıştı.

2015’te Barack Obama’nın başkanlığındaki ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve Almanya’nın (BMGK’nin 5 daimi üyesi + 1) İran ile vardığı nükleer anlaşma BM Güvenlik Konseyi tarafından da onaylandığından uluslararası bağlayıcılığı var. Ancak ABD Başkanı Donald Trump, anlaşmadan çıkmakta ısrar ediyor. Pence de pazartesi günü İsrail meclisi Knesset’e hitabında ‘felaket’ diye söz ettiği anlaşmaya bundan sonra Trump yönetiminin onay vermeyeceğini belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı