DÜNYAFilistin

Pisgat Ze’ev yahudileri Filistinlilerin caddelerini bölüp özel yol yaptılar

Siyonist işgal güçlerinin Filistinlilerin özel arazilerini gasp ederek inşa etmiş oldukları Pisgat Ze’ev yahudi yerleşim merkezinde ikamet eden yahudi yerleşimciler Kudüs’ün kuzeyinde Filistinlilerin kullandığı bir cadde ve yolu bölerek bir bölümünü kendi yerleşim merkezlerine ulaşmada kullanmak üzere özel yol yaptılar. Filistinlilerin araçlarının özel yol haline getirilen bu kısma girmesine engel oluyorlar.

Haaretz isimli siyonist gazetenin haber sitesinde yayınlanan bir habere göre Pisgat Ze’ev’de ikamet eden yahudi yerleşimciler, gasp edilmiş araziler üzerine kurulu yerleşim merkezlerine ulaşmak için Kudüs’le bağlantıyı sağlayan 437 ve 60 nolu yolları kullanıyorlardı. Ancak bu yolları aynı zamanda Filistinliler de kullanıyorlar. Bu yollarda özellikle öğleden sonra büyük bir trafik yoğunluğu yaşanıyordu. Ondan dolayı normalde işgal ordusuna bağlı ama Sivil Yönetim adı verilen birim Filistinlilerin arazilerini gasp ederek 60 nolu yolda bir genişletme işlemi gerçekleştirdi. Fakat yahudi yerleşimciler Filistinlilerin arazilerinin gasp edilmesi suretiyle yapılan bu genişletmeden Filistinlilerin yararlanmasına engel olarak yolu böldü ve bir bölümünü tamamen Pisgat Ze’ev yerleşim merkezine ulaşma amacıyla kullanılmak üzere özel yol haline getirdiler. Filistinlilerin araçlarının da bu gasp edilen kısma girmesini engellediler.

Şimdi Filistinlilerin topraklarını gasp ederek kendilerine mesken ve yol inşa eden işgalciler trafiğe takılmadan hızlı bir şekilde 60 nolu yoldan gidip gelirken Filistinlilerin araçları yine trafik yoğunluğu yaşıyor.

Haaretz’in web sitesindeki haberde yahudi yerleşimcilerin bu şekilde yolu bölme işlemini İsrail yönetiminden herhangi bir izin almaksızın yaptıkları vurgulanıyor. Ancak işgal rejimi izinsiz bir şekilde yapılan bu uygulamaya engel de olmuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı