DÜNYAHABERLER

Putin: Tek kutuplu dünyanın sonu geldi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dünyanın tek kutuplu modelinin gerçekleşmediğini açıkladı.

Sankt Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nun genel kurul toplantısında konuşan Rusya lideri, “Dünya gerçekten de büyük bir hızla değişiyor. Büyük jeopolitik, teknolojik, yapısal ilerlemeler görüyoruz. Dünyanın tek kutuplu modeli gerçekleşmedi. Bugün herkes bunun farkında, hatta alışılan koordinat sisteminde hareket edenler dahi” dedi.

Rusya Başkanı, bunu, tekeli korumak, siyasette, ticarette ve finans alanında kendi kurallarını dikte etmek ve kültür ve davranış standartlarını dayatmak isteyenlerin de anladığını kaydetti.

2008 ekonomik krizinin, birleşme ve egemenlik üzerine inşa edilen gelişme modelindeki derin krizinin canlı bir tezahürü olduğunu ifade eden Putin, bunun, dünyayı tüm çeşitliliği ile anlamak ve yeni realite ile gelişen ilişkilerin karmaşıklığını sağlıklı bir şekilde değerlendirmek için ciddi bir ders olduğunu vurguladı.

Rusya Devlet Başkanı, “Ancak, bunun yerine küresel gelişimin yeni liderlerini duyma ve alternatif bakış açılarını dikkate alma isteksizliğiyle karşılaştık. Uluslararası mali ve ekonomik kurumların temel çalışma ilkelerini, değişen dünya tablosuna uygun olarak sözde değil gerçekte değiştirme isteksizliğiyle. IMF reformunun çökmesi bundan kaynaklanıyor. Modern küresel ticaret kurallarını belirlemesi gereken Doha raundu neredeyse hareket etmiyor” yorumunda bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı