DÜNYATÜRKİYE

Putin: Türkiye öncelikli ortağımız ve dostumuz

Türk hava sahasının Rus jetleri tarafından ihlal edilmesi ile gerilim yaşanırken Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye’nin Moskova’nın ‘öncelikli ortaklarından ve iyi dostlarından biri’ olduğunu belirterek işbirliği vurgusu yaptı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, VTB Bank tarafından düzenlenen ‘Rusya Çağırıyor’ forumunda yaptığı konuşmada, Türkiye ile işbirliği vurgusu yaptı.
Türkiye ile Rusya arasında uzun yıllardır iyi ilişkiler bulunduğunu vurgulayan Devlet Başkanı Putin, “Türkiye, Rusya’nın öncelikli ortaklarından ve iyi dostlarından biridir. İlişkilerimiz yıllardır çok iyi. Türk firmaları Rusya’da 12 milyar rublelik (564 milyon TL) iş yaptı. Türkiye’den yapılan tarım ürünleri sevkiyatı arttı. Biz de Türkiye’ye büyük miktarda enerji sevkiyatı yapıyoruz” dedi.
Türkiye’ye terörle ortak mücadele çağrısında bulunan Rus lider, “Türkiye ile terörle mücadele ilişkilerimizi nasıl kuracağımızı bilmeliyiz. Türkiye’nin bu konuda Kürt faktörüyle ilgili birçok endişesi var. Tüm bu endişeleri anlıyoruz ve hepsini ortak yürütülecek çalışmalarda değerlendirmeye hazırız. Şu anda Türkiye ile savunma bakanlıkları düzeyinde iletişimimiz var. Umarım bu iletişim koordinasyona ulaşır. Ama bu çalışmayı siyasi seviyede oluşturmalıyız” diye konuştu.
‘ABD’nin aklı karışık’
Suriye’de vurulması gereken hedeflerin Rusya’ya bildirilmesi tekliflerine ABD’den hiçbir yanıt almadıklarını söyleyen Putin, “Suriye’de yüzde 100 terörist olduğu varsayılan hedefleri bize bildirmelerini istedik. Yanıtları, ‘Hayır, biz buna hazır değiliz’ oldu. Biz de bu kez ‘Öyleyse nereleri vurmamalıyız’ diye sorduk. Yine yanıt almadık. Bu şaka değil, uydurmuyorum, aynen böyle oldu. Bence bazı ortaklarımızın aklı karışık” ifadesinde bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı