İNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSuriye

Ramazan El Buti’nin Cihad Çağrısı Yanıt Buldu

Genç Bakış bölge kaynağı Suriyeli bir yetkiliye dayandırdığı haberinde Buti ve 200 din adamının verdiği cihad fetvasına uyan yabancıların ülkeye geldiğini bildirdi.

Genç bakış adlı haber sitesinin haberine göre Ramazan El Buti ve 200 Sünni din adamı Suriye’nin savunmasının Müslümanlar üzerine farz olduğunu duyurmuş ve bu yönde fetva vermişlerdi.

Buti fetvadan daha bir hafta geçmeden camii içinde namaz kılarken cemaatle birlikte katledildi. Ancak Buti’nin verdiği fetva çağrı buldu.

Genç Bakış’ın şu an Şam’da buluna kaynağı katledilen din adamının Şam’da bulunan bir ofisine gelen 27 kişilik bir yabancı grubu rapor etti. Buna göre 27 kişilik grup içinde Azeri, Türk ve Avrupa’dan gelenler var ve bu kişiler inanç bakımından Sünni kesimden.

Bir hatırlatma daha yapalım, Ramazan El Buti’nin çağrısına icabet eden yabancıları karşılayan Ebu Adnan Suri kod isimli komutan ise 1992-1996 yılları arasında Bosna Hersek’te savaşmış olan Buti’nin bir öğrencisi.

Yeni cihad ofisi cihad amacıyla gelen yabancıların eğitimi ve Halk Komitelerinden oluşan taburlara sevki için çalışıyor.

Buti ve 200 Sünni alimin verdiği fetva ile birlikte ‘cihad’ amacıyla bölgeye gelen gruplar muhalefet ve Suriye savunmasında yer alan cihad yanlıları olarak iki zıt kutup halinde bölgedeler.

Muhalefet içindeki Suriye karşıtı cihadistler tekfirci kesimlerden oluşurken Suriye ordusuna karşı savaşıyor. Halk komitelerine katılan ve muhalefete karşı cihad eden gruplar ise yeni yeni şekillenen bir grup ve dış destekli muhalefetin cihad anlayışının meşru olmadığını savunup diğerlerinin aksine Suriye’yi korumak için savaşıyorlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı