DÜNYAİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZ

Raşid El Gannuşi: El Kaide Günümüzün Haricileridir

El Menar televizyonunun haberine göre başkent Tunus’un batısındaki Tadamun semtinde parti üyeleriyle bir araya gelen Nahda Lideri Raşid el-Gannuşi, aşırı İslamcı grupların gittikleri her yere yıkım ve kan götürdüklerini söyledi.

Şeyh Raşid el-Gannuşi, son dönemde Tunus’ta da ciddi güvenlik sorunlarına sebep olan İslamcı gruplarla ilgili olarak “Bunlar aşırılık yanlısı; bunlar, İslam’ın şimdiye kadar kendilerinden bela ve musibetten başka bir şey görmediği günümüzün haricileri. Bunlar, akılları eksik, kültürleri ve bilgileri kıt insanlar. Uluslar arası durum ve gerçekler konusundaki bilgilerinin yetersizlikleri onları İslam’dan bu tür yorumlar çıkarmaya sürüklüyor” diye konuştu.

Nahda partisi olarak İslam’a dayalı bir politika izlediklerini ve güçlerinin yettiğince İslami hükümleri uyguladıklarını belirten Gannuşi, kendilerini tekfir edenlere karşı cevaben “Biz İslam’dan çıkmadık, İslam’dan çıkanlar, toplumdan gücünün üstünde şeyler bekleyen ve onlara hükümler dayatanlardır. Bu şekilde hem kendileri hem de başkaları için musibet yaratıyorlar” dedi.

Nahda olarak itidalden ve hoşgörüden yana olduklarını belirten Gannuşi, “Biz Müslümanlara ve halka karşı tekfir siyaseti izlemiyoruz. Biz onları müsüman olarak görüyoruz. Müslüman’ım diyen herkes bizim Müslüman kardeşimizdir” diye konuştu.

Tunus’taki “Şeriatın Yardımcıları” adlı selefi örgüt, son dönemde Nahda partisine yönelik eleştirilerini ve eylemlerini arttırmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı