DÜNYAORTADOĞUSon Dakika

Rejimi’in Baskılarına Rağmen Bahreyn Halkı Ayetullah İsa Kasım’ın Evini Terk Etmiyor

Âl-i Halife rejimi güvenlik güçlerinin, Ayetullah İsa Kasım’ın yaşadığı yeri kapatmasına ve etrafındaki caddeleri kuşatma altına almasına rağmen Bahreyn halkının bu seçkin din âliminin evinin önündeki oturma eylemi devam ediyor.

Âl-i Halife rejimi güvenlik güçleri aynı şekilde yürüyerek oturma eyleminin yapıldığı bölgeye gitmeye çalışan onlarca Bahreyn vatandaşını tutukladılar.

Âl-i Halife rejiminin güvenlik tedbirleri veya eyleme katılanları ve seçkin âlimleri tutuklama yoluyla oturma eylemini gerçekleştiren topluluğu zayıflatma yönündeki bütün çabaları yenilgiye uğramıştır.

Bütün bunlara rağmen oturma eylemi gerçekleştiren Bahreyn vatandaşları Ayetullah İsa Kasım’ı savunmakta kararlılar.

Âl-i Halife rejimi geçen hafta Ayetullah İsa Kasım’ın vatandaşlığını iptal etti ve rejimin bu girişimi içeriden ve dışarıdan birçok tepkiyle karşı karşıya gelmiştir. Bahreynliler bu girişime tepki göstermek amacıyla kapsamlı gösterilerin düzenlenmesini istediler.

Bahreyn, 14 Şubat 2011 yılından beri rejim karşıtı halk ayaklanmalarına sahne oluyor. Bahreyn halkı özgürlük, adaletin sağlanması, ayrımcılıkların giderilmesi ve seçimle başa gelmiş bir hükümet talebinde bulunuyor.

Ancak ne var ki; Bahreyn halkının bu istekleri, Arabistan gibi bazı Arap ülkelerinin desteğini arkasına alan Âl-i Halife rejiminin baskılarına maruz kalmıştır. Bahreyn rejimi, gösteri düzenleyen halkı bastırmak için Pakistanlı paralı askerleri kullanıyor.

Bu hususta “Yarımada Kalkanı” olarak bilinen Fars Körfez İşbirliği Konseyi’nin (KİK) ortak askeri kuvvetleri de Bahreyn rejimine yardımcı oluyor.

Bu süre zarfında yüzlerce insan şehit olmuş veya yaralanmış veyahut hapse atılarak işkencelere maruz kalmıştır.

Bahreyn rejimi itiraz ateşini söndürebilmek için çok sayıda muhalif lideri tutuklamış ve haklarında sahte dosyalar oluşturarak uzun süreli hapse mahkûm etmiştir.

Bütün bu girişimlere rağmen Bahreyn halk hareketi isteklerine ulaşmak için itirazlarını sürdürüyorlar ve gösteriler düzenleyerek isteklerinin yerine getirilmesini istiyorlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı