HABERLER

Reyhanlı konusunda hükümetten gelen farklı açıklamalar kafaları karıştırdı

Reyhanlı konusunda hükümetten gelen farklı açıklamalar kafaları karıştırdı.

Reyhanlı’da meydana gelen saldırı ile ilgili hükümetten “Bakan ve Başbakan” düzeyinden yapılan çelişkili açıklamalar kafaları karıştırdı.

Olayın üzerinden 24 saat geçmeden kameralar karşısına geçen Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay “faili” doğrudan açıkladı. Suriye hükümetini işaret etti.

Atalay “Suriye istihbaratıyla irtibatlı bir terör örgütünün bu konuyla ilgisi tespit edilmiş ve kişiler de belli oranda tespit edilmiştir. İçişleri Bakanımız konuyla ilgili ayrıntılı bilgi verecek. Şu ana kadar da bu kişilerden 9′u gözaltına alınmış durumda. Kendi ifadeleriyle, itiraflarıyla da bunlar büyük oranda belirlenmiş oldu.” dedi.

Temaslarda bulunmak üzere Almanya’da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise daha ‘yuvarlak” konuştu. Olayın ‘kesinlikle’ Suriye’deki muhaliflerden kaynaklanmadığını belirten Davutoğlu Reyhanlı’da düzenlenen bombalı saldırıyla ilgili olarak, “Banyas’taki saldırıyı kim yapmışsa dünkü saldırıda onların ayak izleri var” dedi ve dolaylı da olsa Esad’ı adres gösterdi.

Erdoğan ise saldırı ile ilgili olarak “O içler acısı manzara karşısında susmaktansa, ben Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı kimliğimi şu kürsüye bırakır, çeker giderim” diyerek Suriye’de devam eden iç savaşı ve Suriye hükümetini işaret etti.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise “patlamanın Suriye rejimi ile ilgisi kanaattir” diyerek kafaları karıştırdı.

Başbakan’ın ayrı Dışişleri Bakanı’nın ayrı Başbakan yardımcılarının ise ayrı açıklamaları bilgi kirliliğinin yaşandığı sürece ilişkin kamuoyunda farklı algılamalara neden oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı