HABERLERİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZ

Rohingya Müslümanlarının barındığı Kamplar hapishaneyi andırıyor

BM’nin Myanmar Özel Raportörü Quintana, Rohingya Müslümanlarının barındığı kampların “hapishaneyi” andırdığını kaydetti.

BM Myanmar Özel Raportörü Tomas Ojea Quintana, Myanmar’da yapılan reformlara rağmen insan hakları ihlallerinin devam ettiğini söyledi.

Quintana, Myanmar’da gerçekleştirdiği 5 günlük incelemenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada ülkede halen yasal olmayan tutuklamalar, işkence ve etnik ayrımcılığın sürdüğünü kaydetti.

Ülkede sivil hükümet tarafından doğru yönde atılan adımların olduğunu dile getiren Quintana, ancak bu adımların yeterli olmadığını vurguladı.

Quintana, Kaçin isyancılarıyla yapılan ateşkese rağmen, Myanmar güvenlik güçlerinin Kaçinlileri tutuklamaya ve işkence etmeye devam ettiğini anlattı.

Arakan’daki (Rakhine) Rohinhya Müslümanlarının durumuna da değinen Quintana, buradaki insanların güç durumda yaşamak zorunda bırakıldığını belirtti.

Yaklaşık 120 bin Müslümanın mülteci kamplarında kötü koşullarda yaşadığına dikkati çeken Quintana, Rohingyaların tıbbi hizmet alamadıklarını bunun en önde gelen sebebinin ise bölgedeki Budistlerin sağlık ekiplerini taciz etmeleri olduğunu ifade etti.

Quintana, Hükümetin mülteci kamplarındaki insanların hareket özgürlüğünü kısıtladığını da vurgulayarak, kampların “hapishane”ye benzediğine işaret etti.

Rohingya Müslümanlarının durumunun düzeltilmesi için Hükümetten vatandaşlık yasasını gözden geçirmesini istediğini belirten Quintana, etnik ve dinsel ayrımcılığın bölgeye hizmet etmeyeceğini dile getirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı