DÜNYAİNSAN HAKLARI

RPG’yle demokrasi peşindeler

İran Meclis Başkanı, batının İslami İran’ın nükleer konusu karşısında sergilediği tavrın tamamen bahane olduğunu vurguladı.

İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani dün Kutsal Savunma Müze-Bahçesinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, bütün halkların kendi tarihlerinde vuku bulan büyük hadiselere özel bir değer tanıdıkları ve onları bir şekilde başkalarına yansıttıklarına değinerek “Bizim tarihimizde çeşitli hadiseler yaşandı, ki bunların hepsi ibret dersleriyle dolu. Bu arada kutsal savunma müzesi kendi başına ayrı bir olaydır. Burada sadece kahramanlıklar anlatılmıyor. Burası tür olarak farklı bir yer” dedi.

Meclis Başkanı Laricani daha sonra, özünde cihat ruhu taşıyan bir milletin canlı ve hareketli olduğunun altını çizerek “Böyle bir ruh bizim için ihtiyaçtır. ABD’de 11 Eylül olayı vuku bulduğunda uluslararası siyasi varlıklar bir araya gelip cihat kavramını İslam ülkelerinin zihninden çıkarma yolları üzerine düşünmeye başladılar” ifadesini kullandı.

Laricani konuşmasının başka bir bölümünde, İran İslam inkılabıyla dünyadaki kutuplaşma biçiminin değişmeye başladığına değinerek “Günümüzde batılılar iki iş yapmaya çalışıyorlar: Biri İran’ı ekonomi alanında sıkıştırmak, diğeri de Suriye’yi baskı altında tutmak. Fakat onlar şunu bilmeli ki, Suriye’de “RPG”yle demokrasi kurulamaz. İran konusunda da gerçek şu ki, bu ülkenin nükleer konusu tamamen bahane. Hatta bunlardan bazılarıyla kurduğumuz toplantılarda bunu açıkça dile getirdiler” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı