DÜNYAİranSon Dakika

Ruhani: ABD’nin İran Politikası Başarısız Olmaya Mahkumdur

BM 73. Genel Kurulunda konuşan İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, ABD’nin ve bölgedeki bazı ülkelerin siyasetlerini eleştirerek İran’ın dünyada demokrasiyi desteklediğini vurguladı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, BM 73. Genel Kurul oturumunda yaptığı konuşmada; İran ve 5+1 grubu arasında 10 yılı aşkın ve bir dönem yoğun müzakerelerin sonucunda elde edilen nükleer anlaşmanın yapay bir buhranın giderilmesini temin ettiğini belirterek, Amerika’nın bu uluslararası anlaşmayı çiğnediğini ve hukuku ayaklar altına aldığını belirtti.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, “BM’nin uluslararası kanun ve hukukun üyeler tarafından seçim ve propaganda malzemesi için bir malzeme olarak kullanılmasına izin vermemesi gerektiğini” belirtirken, Amerika’nın İran karşısındaki siyasetlerinin yenilgiye mahkum olduğunu söyledi.

ABD’li yetkililerin İran ile görüşme propagandalarına da değinen Ruhani, ‘İran taahhütlerini ayaklar altına alan bir ABD yönetimi ile nasıl yeni bir taahhütte bulunabilir?’ diye sordu. Ruhani, her türlü görüşmenin nükleer anlaşmanın devamı ve BM güvenlik konseyinin 2231 sayılı bildirisine uygun olması gerektiğini belirtti.

Müzakere için birlikte fotoğraf çekmelere ihtiyaç yok. Bulunduğumuz bu Genel Kurul’dan birbirimizin sözlerini duyabiliriz. Ben diyalogu buradan başlatıyorum ve çok apaçık bir şekilde uluslararası güvenliğin ABD’nin iç siyaseti oyuncağı olmadığını ilan ediyorum. Her bir diyalog kesildiği yerden ve ahdini bozan kişi tarafından başlatılabilir. Bunun başlangıcı da uluslararası ahlak ve hukuku ihlal eden insafsızca yaptırımları sonlandırmaktır.

Ruhani, “ABD hükümetinin görüşmeye davet ettiği bir devleti devirme planlarını saklamaması ironik.” diye konuştu.

ABD’nin İran’da rejim değişikliği hedeflediğini kaydeden Ruhani, “ABD’nin en başından beri İran politikası yanlıştı. İran halkının isteklerine karşı koyan yaklaşımı başarısız olmaya mahkumdur” ifadelerini kullandı.

Ruhani; İran’ın siyasetinin ne savaş, ne yaptırım, ne tehdit, ne zorbalık olduğunu yalnızca ahde vefa ve kanunları uygulamak olduğunu belirterek, İran Ortadoğu’nun bütün her yerinde barış ve demokrasiyi desteklediğini söyledi.

Bazı devletlerin, uluslararası değerlere aykırı olarak başına buyruk bir şekilde davranmasından dolayı dünya ülkelerinin acı ve zorluk çektiği bir zamanda BM’de böyle bir oturumun düzenlendiğine dikkat eken Ruhani, “ABD’nin ‘yeni yaptırımlar’ başlığı altında başlattığı ekonomik savaş sadece İran halkını değil, ticaret alanında bazı ülkeleri de hedef almıştır. Tek taraflı ve gayrimeşru yaptırımlar bir nevi ekonomik terörizm ve kalkınma hakkı ihlalidir.  ABD’nin nükleer anlaşmaya yönelik tavrı, zorbalık düşüncesinden kaynaklanıyor. ABD güçlü olduğu için haklı olduğunu da düşünüyor. Ancak onların güçten anlayışı yasal ve meşru güç değil, zorbalıktır. Hiçbir devlet ve milleti müzakere masasına çekmek için zorlayamazsınız.” dedi.

İran Cumhurbaşkanı, İran’ın bölgede terörizmle mücadelesine de işaret ederek, İranlıların terörizmin en büyük kurbanlarından olduğunu belirterek, bundan dolayı da terörizmle mücadelede en ön safta olduğunu ve olmaya da devam edeceğini söyledi.

Ruhani, İran milletinin Ahvaz kentinde çok sayıda sivilin şehadetine neden olan terörist saldırıya da işaret ederek bu saldırının petrodolarla ve batılıların desteğindeki teröristlerle işlendiğini ve o teröristler tarafın da bu saldırının sorumluluğunun kabul edildiğini hatırlattı.

Biz Suriye krizinin başından beri Suriye yönetimine baskı uygulamak isteyenlere her türlü dış müdahale ve terörist ve aşırıcı örgütleri kullanmak gibi yöntemler konusunda uyarıda bulunduk. Baştan beri de bu krizin Suriyeli taraflar arasındaki görüşmelerle çözüleceğini vurguladık. Bizim askeri müsteşarlarımızın Suriye’deki varlığı nedeni uluslararası yasalara uygun olarak Suriye yönetiminin daveti doğrultusundadır. İran, Türkiye, Rusya ve Suriyeli taraflar arasında yapılan görüşmelerde Suriye’deki gerginliğin azaltılması için önemli adımlar atılmıştır. En son görüşmelerde de İdlib’de çatışmaların önlenmesine çalışılmıştır.

Suriye konusuna da temas eden Ruhani, ”Bizim askeri müsteşarlarımızın Suriye’deki varlığı uluslararası yasalara uygun olarak Suriye yönetiminin daveti doğrultusundadır. İran, Türkiye, Rusya ve Suriyeli taraflar arasında yapılan görüşmelerde Suriye’deki gerginliğin azaltılması için önemli adımlar atılmıştır. En son görüşmelerde de İdlib’de çatışmaların önlenmesine çalışılmıştır.” dedi.

Ruhani, dünyanın İran’ın dostluğundan daha iyisini bulamayacağını belirterek, “elbette barış sizin ülkünüz ise” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı