DÜNYAHABERLERORTADOĞU

Ruhani: Amerika’nın İran karşısında teslim olmaktan başka çaresi yok

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Amerika’nın azami baskı politikası hezimete uğradığını belirterek, Amerika İran milletinin direnişi karşısında teslim olmaktan başka çaresi olmadığını vurguladı.

Çarşamba günü bakanlar kurulu oturumunda bu açıklamayı yapan Cumhurbaşkanı Ruhani, Amerika terör devleti 2018 yılından bu yana BM güvenlik konseyinde İran karşıtı sunduğu tüm kararname taslaklarında başarısız olduğunu belirtti.

Ruhani şöyle devam etti:

Son yıllarda İran devleti siyasi güç bakımından, Amerika terör devleti BM güvenlik konseyinde en çok bir veya iki oy getirecek kadar yeni şartları oluşturdu ve tüm büyük güçler ister AB, ister Rusya, ister Çin olsun, Amerika’nın İran karşıtı kararname taslaklarına muhalefet etti.

Cumhurbaşkanı Ruhani şöyle ekledi:

Hukuki açıdan da İran’ın uluslararası mahkemede Amerika aleyhinde açtığı dava ilk merhalelerde başarı ile sonuçlandı; gerçi bu dava nihai merhalelerini geride bırakıyor ve bu merhalede de başarılı olmasını umut ediyoruz.

Ruhani şöyle devam etti:

Mevcut şartlar, İran’ın savunma gücü her zamankinden daha da güçlenmesine vesile oldu. Şimdi İran’ın savunma gücü sekiz yıl öncesine oranla özellikle deniz alanında savaş gemisi ve denizaltı gibi stratejik silahlar ve hava alanında da her türlü savaş uçağı, helikopter ve füze açılarından kıyaslanmayacak kadar gelişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı