HABERLERİran

Ruhani: İran ve Hindistan’ın ikili münasebetlerin geliştirilmesi iradesine sahip

İran İslam Cumhuriyeti Başkanı Hasan Ruhani, İran ve Hindistan’ın ikili münasebetlerin geliştirilmesi için gereken iradeye sahip olduklarını kaydetti.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bugün Yeni Delhi’de Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile yaptığı görüşmenin ardından katıldığı ortak basın toplantısında, Hindistan halkı ve hükümetine İran heyetini ağırladığı ve karşıladığı için teşekkür ederek, Hindistan Başbakanı’nın geçen sene Tahran’a yaptığı ziyaretin ikili münasebetlerin geliştirilmesinde önemli bir adım olduğunu vurguladı.

İran Yürütme Erki Başkanı, Tahran’ın Hindistan ile ekonomik, kültürel, siyasal ve akademik alanlarda işbirliğini güçlendirmek istediğini ifade ederek, bu ülke yönetimi ile Çabhar-Zahidan demiryolu ve raylı sistem ile ilgili sanayi konusunda iyi anlaşma yapıldığını kaydetti.

İki ülkenin enerji alanında işbirliğinin geliştirilmesi zaruretine vurgu yapan Ruhani, bankacılık ve ticari ilişkiler konusunda da iki taraf arasında iyi müzakereler yapıldığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani üst düzey bir heyet başkanlığında 3 günlük bir ziyaret için perşembe günü Hindistan’a gitti.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı