DÜNYAİNSAN HAKLARIİran

Ruhani: İran’ın nükleer hakkından taviz vermeyiz

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bugün, Tahran’da Rahmetli İmam Humeyni Türbesi etrafında Kutsal Savunma Haftası münasebetiyle düzenlenen geçit töreninde yaptığı konuşmada, Batı’nın İran İslam Cumhuriyeti’nin barışçıl nükleer faaliyetlerini İran halkının kesin hakkı olarak tanıması gerektiğini belirtti.

Ruhani, Batı’nın nükleer zenginleştirme dahil İran’ın uluslararası kurallar çerçevesinde yürüttüğü tüm nükleer hakkını resmiyete tanıması gerektiğini, İran’ın tüm dünyaya barış ve dostluk mesajı verdiğini, bölge ve dünya sorunlarının toplu işbirliği ve dayanışmayla çözümleneceğini ifade etti.

İran İslam Cumhuriyeti’nin Batı’yla nükleer konusu hakkında şartsız diyalog yapmaya hazır olduğunu ifade eden Ruhani, karşı tarafın, eşit şekilde ikili çıkarlar ve karşılıklı saygı çerçevesinde müzakere masasına oturması gerektiğine inandığını belirtti.

Irak’ın İran’a dayattığı 8 yıllık savaşın yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini de vurgulayan Ruhani, İslam İnkılabı düşmanlarının bir diktatörü kışkırtmak , askeri ve mali yönden desteklemek suretiyle halk ve din devrimini yıkabileceklerini düşündüklerini, ancak bunda hata yaptıklarını kaydetti.

Ruhani, İran Silahlı Kuvvetleri’ni bölgede barış ve güvenlik faktörü olarak niteledi, İran’ın bazılarının ileri sürdüğü gibi komşu ve başka ülkeleri tehdit etmediğini, kitle imha silahlarıyla tüm uluslararası kuralları çiğneyen rejimin bölge için tehdit oluşturduğunu hatırlattı.

Ruhani, İran’ın savaşa karşı olduğunu belirterek, sorun ve sıkıntıların savaşla çözümlenmeyeceğini, krizlerin tek çözüm yolunun mantık, siyaset, bölge ülkelerinin işbirliği ve dayanışma yapması olduğunu kaydetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı