DÜNYAHABERLERİran

Ruhani: İranlı elitlerin İran’a ters göçü başlamıştır

İslami İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, eğitim almış genç nesli ülkenin, milletin ve nizamın bugünü ve geleceğinin en büyük sermayesi ve ümidi olarak niteledi.

İRNA’nın haberine göre, Ruhani dün gece Tahran’da üniversiteliler ve gençlerle iftar ziyafetinde bir araya geldi.

Bu ziyafette bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı, İran toplumunda oluşan canlılık ve ümidin güçlenmesiyle, İranlı seçkinler ve elitlerin, ülkeye ters göçünün başladığını ve bunun kısa bir süre içinde daha da hızlanarak artacağını söyledi.

Ruhani, ülkenin içindeki elitler ile ülke dışındaki İranlı seçkin ve elitler arasında ilişkilerin güçlendirilmesinin zaruri olduğunu belirterek, ‘bütün seçkinler ülkeye dönmeli ve İran’ı layık olduğu yere taşımalı ve İran’ın kalkınmasında pay sahibi olmalılar’ dedi.

İran cumhurbaşkanı Ruhani, genç ve eğitimli gençleri ülkenin sermayesi ve büyük bir imtiyazı olarak nitelerken; ‘İran’da halihazırda 4 milyon 800 bin üniversiteli çeşitli dallarda eğitim almaktadır ve bu büyük bir sermayedir’ dedi.

İslami İran cumhurbaşkanı, İran’ın teknik ve mühendislik mezunları alanında dünyada 5. sırada yer aldığını aynı zamanda teknik ve mühendislik alanında temel bilimler dalında ise dünyada ilk sırada yer aldığını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı