İNSAN HAKLARIDÜNYA

Ruhani: Kudüs Günü, Müslümanların, İslam ülkülerini savunmada birlik ve beraberliklerinin simgesidir

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Kudüs Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda Kudüs’ün Filistin’in başkenti olma ilkesinin değişmez olduğuna vurgu yaparak, Kudüs Gününün Müslümanların, İslam ülkülerini savunmada birlik ve beraberliklerinin simgesi olduğunu söyledi.

Ruhani mesajında, ‘’ Bu sene Kudüs Günü’nde gerçi mevcut şartlardan dolayı ve sağlık kurallarına uymak ve halkın sağlığı için fiili yürüyüş düzenlenmesi mümkün değildir fakat önemli olan ve Filistin ülküsüne derinlik katan ve düşmanlara korku salan şey, Kudüs’ün kurtarılmasını isteyen yüreklerin manevi varlığıdır ve bu kalplerde işgal altındaki toprakların ilahi zaferin olacağına dair bir şüphe yoktur.’’ dedi.

Ruhani, İran halkının her zaman Filistin davasını desteklediğine işaretle, ‘İran halkı İslam inkılabından ve rahmetli İmam Humeyni’den ilham alarak, başta mazlum Filistin halkı olmak üzere dünya mazlumlarını desteklemede dünyada öncü olmuştur” dedi.

İran cumhurbaşkanı, İran’ın zalimler ve zorbalara karşı mücadeleye dayalı siyasetlerinin devam edeceğini belirterek, ”çünkü bu heyecan ve irade, Aşura mektebinden ilham alınmış bir inanç ve yoldur” dedi.

Bugün miladi 22 mayıs ve hicri kameri 28 mayıs 1441’dir. Bugün Ramazan aylının son cuması hasebiyle Dünya Kudüs Günü’dür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı