DÜNYAİNSAN HAKLARIİranSon DakikaTEKNOLOJİ

Ruhani, mukaddes müdafaa haftası düşmanların ibret alacağı haftadır!

İslami İran cumhurbaşkanı, İran Silahlı Kuvvetleri’nin yenilikleri, buluşları, yeni silahları ve en önemlisi tanrıya olan inançları ile bölgedeki en güçlü orduyu oluşturmayı başardıklarını söyledi.

Mehr Haber Ajansının bildirdiğine göre Kutsal Savunma Haftası çerçevesinde, bu sabah düzenlenen büyük askeri geçişte konuşma yapan İslami İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, devletin tüm gücü ile orduya destek olacağı ve ordunun güçlenmesi ise her türlü çalışmada bulunacağını söyledi.

İran Silahlı Kuvvetler Ordusu ve İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun yüksek düzeydeki birçok komutanının katılımı ile düzenlenen bugünkü geçit töreninde konuşma yapan Cumhurbaşkanı Ruhani, “İran Silahlı Kuvvetleri, hiçbir zaman kendi yolundan şaşmayacak ve düşman önünde teslim olmayacaktır. Allah sabır ile hareket eden ve direnen insanların yanındadır. İran Silahlı Kuvvetleri, 8 yıllık İran-Irak savaşı boyunca, hiç kimsenin inanamadığı bir destana imza atmışlardır. Bu savaş boyunca İran topraklarında yetişen en güzel gençlerimiz şehid oldu ve büyük maddi hasar meydana geldi. Ama sanki yeni bir millet ve yeni bir ülke var oldu. Düşmanlarımız, İran ile savaştaki hedeflerine ulaşamadılar”  dedi.

Ruhani sözlerinin devamında ise “Düşmanlar, bizim toprak bütünlüğümüzü bozamadı ve milletimizin onuru ve gururunu yok ederek, gelecekte İran’ı yok etme hedeflerine ulaşamadılar. Bu 8 yıl, görünüşte sadece direniş olarak görünse de, ama aslıda İran’ı yok etme düşüncesinde olan düşman karşısında durabilmemiz anlamındadır. Ama düşmanlarımız, bu savaştan kendilerine ders almak yerine, nükleer enerji bahanesi ile İran’a yaptırım uygulamaya çalıştılar. Ama milletimiz, bu süre. Karşısında da başarılı ile direndi” dedi ve sözlerine “Hiçbir zaman toplu öldürme silahları peşinde olmadığımızı ama milletimizin kesin hakları için de hiçbir zaman batılı ülkelerin önünde boynumuzu eğmeyeceğimizi, tüm dünyaya açıklamak istiyorum” diye ekledi.

Seçimler boyunca politik bir destan yazan İran halkının, şimdi de ekonomi bir destan yazdıklarını söyleyen Ruhani, “İran halkı, dirençsel bir ekonomiğe ulaşmak  ve tüm sorunlar ile baş edebilmek için, ekonomik bir destan yazmaya ulaşıyor. Yaptırımların kaldırılmamasına rağmen, enflasyon ve ekonomik düşüşten adım adım uzaklaşmaya ve ekonomik gelişim için adımlar atılmaya başlandı. Düşmanın uyguladığı hiçbir baskıdan korkmuyoruz” dedi.

Ruhani sözlerinin devamında “İran milleti, bir barış milletidir ve hiçbir ülkeye savaş açmaz. İran, savaş yaratarak ve kendi silahlarını satarak zenginleşmek istemiyor. Batılı ülkeler böyle ir yöntem ile kendi servetlerini arttırabilirler ama biz kendi çaba ve çalışmalarımız ile bu hedefe varıyoruz. İran kimse ile savaşmak peşinde değildir ve her türlü savaş karşısında duracaktır” dedi ve sözlerine “Silahlı kuvvetlerimiz, kendi yenilikleri, buluşları, modern silahları ve en önemlisi, Allah’a olan inançları ile, bölgedeki en güçlü ordusunu kurmayı başarmıştır. Bizler, İran Silahlı Kuvvetler ile gurur duyuyoruz ve devlet olarak, ordunun daha da gelişmesi için elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız” diye ekledi.

Bölgedeki terör örgütleri ve güvensiz ortama dikkat çeken Ruhani, “İran, büyük önem taşıyan Orta Doğu bölgesinin, güç noktasındadır. Bölgede milletleri terör karşısında duracak ve İran Silahlı Kuvvetleri de her zaman onların yanında olacaktır. Bölgedeki milletlerin, büyük güçlerin oyunları karşısında durduklarından mutluluk duyuyoruz” dedi.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. değerli site yöneticisi yaptığınız haberleri zevkle ve heyecanla takip ediyorum fakat bu haberdeki bir kelime dikkattimi celbetti ve bu kelime bu siteye yakışmadı diye düşünüyorum.evet tanrı kelimesi yerine ALLAH Kelimesi daha iyi olurdu diye düşünüyorum, sizin de böyle düşündüğünüzü, bu kelimenin dikkatinizden kaçtığını düşünüyorum ve daha dikkatli davranılması gerektiğini tavsiye ediyorum.

  2. Dikkatinizden ve Uyarınızdan dolayı Teşekkür ederiz,Kelime düzeltilmiştir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı