Son Dakika

Ruhani NBC’ye Konuştu: Trump İle Görüşme Programı Yok

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Amerikan NBC televizyon kanalına yaptığı açıklamada; ABD’nin İran’ın petrol ihracatını sıfırlayamayacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani dün akşam Amerikan NBC televizyon kanalına verdiği demeçte, ABD Başkanı Trump ile görüşüp görüşmeyeceğine dair bir soru üzerine; “Görüşmek için bir programını yok. Eğer biri Müzakere, diyalog ve ilişkilerde ilerlemeyi istiyorsa, tehdit ve yaptırım kozunu kullanmaz. Bir ülkenin başka bir ülkeye karşı tüm gücünü kullanıyorsa, şu demektir ki meselelerin çözümü için gereken iradeye sahip değil.” ifadelerini kullandı.

BM 73. Genel Kurulu oturumu için New York’a giden Ruhani, NBC kanalına verdiği demeçte; Trump’la görüşme programının olmadığını zira Trump’ın görüşme için gerekli şartları oluşturmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Ruhani, ABD’nin ilk önce tehdit, yaptırım ve nükleer anlaşmadan çekilmek suretiyle yıktığı aynı köprüyü yeniden inşa etmesi gerektiğini, bunun uygun ortam oluşturulması için gerekli olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Ruhani, yaptırımların ülke ekonomisine etkisi hakkında ise, yaptırımların bir yandan halka baskı yaparken diğer yandan ihracat için daha iyi zemin sağladığını belirtti.

Ruhani, İran’ın nükleer anlaşmaya bağlı kalmasının anlaşmaya taraf olan diğer 5 ülkenin de kendi yükümlülüklerini yerine getirmesinin şart olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı, Avrupalı ortakları ve Avrupa’daki Amerikan müttefiklerinin açık şekilde Trump’ın yaptığına karşı olduklarını ve nükleer anlaşmada kalmak istediklerini, ayrıca İran’ı nükleer anlaşmada kalmak için sürekli teşvik ettiklerini söyledi.

Ruhani, Amerikan hükümetinin yıllık terörizmle ilgili raporunu ve İran’ın teröre destek verdiği yönündeki suçlamasını da reddederek, İran’ın güneyinde yer alan Ahvaz kentinde cumartesi günü askeri geçit töreni sırasında düzenlenen terör saldırısına da işaretle, İran’ın ABD’nin propagandasının aksine terörün en büyük kurbanı olduğunu bildirdi.

İran cumhurbaşkanı Ruhani, Yemen, Irak, Suriye gibi ülkelerde teröristlerin o ülkenin (ABD) silahlarıyla insanları öldürdüğü bir sırada o silahları veren ülkenin terörizmle mücadele ettiğini ileri sürmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

İran Cumhurbaşkanı, İran’ın Suriye’deki askeri danışmanlık hizmetlerinden dolayı varlığının Suriye devletinin resmi talebi üzerine gerçekleştiğini belirterek, “bundan dolayı Suriye’de terörizm ne zaman biterse ve Suriye devleti de İran’ın askeri danışmanlığına ihtiyaç olmadığını bildirirse İran’ın da Suriye’de bulunmasına gerek kalmaz” dedi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı