DÜNYASuriye

Ruhani: Terörizmin temelleri bölgede çökmüşkür

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Irak ve Suriye’de bölge halkının teröre karşı kazandığı zaferi kutlayarak, ‘’Terörizmle savaşanların dünya güvenliğinin sağlanmasında büyük katkılara sahipler’’ dedi.

Tahran’da düzenlenen 31. Uluslar arası İslami Vahdet Konferansında konuşan Ruhani, Müslümanların terörizmin kökeninin kazınmasına kadar mücadelelerinin devam edeceğini söyledi.

Bölge halkları ve ordularının terörizme karşı kazandıkları zaferin değerli olduğunu ifade eden Ruhani, ‘’Terörizmin bölgedeki esas temelleri yıkılmış ve İstikbar ile Siyonizmin bölge milletleri aleyhindeki komplolarının büyük kısmı başarısız olmuştur’’ dedi.

Terörizmin bölge ve dünya için büyük tehdit olduğunu ifade eden Ruhani, ‘’Dünya barış ve istikrarına önem veren herkes terörizmin ön cephesinde savaşanlardan müteşekkir olmalılar. Fakat bazıları bu devletler ve terörizmle savaşanları destekleyenlere teşekkür yerine onları zayıflatmaya çalışıyorlar’’ dedi.

Geçen sene bu dönemlerde Haleb’in kurtulduğunu bu senede Musul’un kurtulduğunu ve terörizmin ana karargahlarının yok olduğunu belirtti.

Bazı bölge ve İslam ülkelerinin Siyonist rejime yakınlığını açık şekilde dile getirmesinin acı gerçek olduğunu ifade eden Ruhani, ‘’Bu ülkelerin bazıları geçen yıllarda İslam düşmanları ile bölgede görüşmeler yapıp işbirliği içindeydiler fakat bunu inkar ediyorlardı zira onların gözünde bile bu kötü bir şeydi ve o ülke yetkililerinden hiç biri İsrail’in dost ve Direniş’in düşman olduğunu dile getiremezdi. Maalesef bugün onlar bunun tersini yapmaktalar fakat bölge milletleri ve Müslümanlar bu planın başarılı olmasına izin vermeyecekler’’ dedi.

Ruhani, ‘’Büyük Filistin milleti, bölge halkı Müslüman gençler hiç bir zaman Siyonizm sorunu ve düşmanlıklarını ve Filistin’in işgalini unutmayacaktır. Müslümanların arzularından biri Kudüs’ün kurtarılması olmuştur ve olacaktır’’ dedi.

Terörist gurupların büyk güçler, Amerika ve Siyonistler tarafından yaratıldığını ve kendilerinin de bunu itiraf ettiklerini ifade eden Ruhani, ‘’Herkes El Kaide’yi kimlerin yarattığını, bölgenin doğusunda Afganistan ve Pakistan’da teröristleri yaratıp bölgede dağıttıklarını biliyor. Herkes teröristlere kimlerin para ve silah verip lojistik destek sağladıklarını biliyor. Gerçi sonunda başkalarını sokmak için büyüttükleri yılan onların kendilerini de soktu’’ dedi.

Ruhani, ‘’Biz onların terörizmle bölgede ne kadar büyük cinayetler işlediklerini biliyoruz. Irak ve Suriye halkları öldürüldü, medeniyet eserlerini yıktılar ve halk arasında korku ve vahşet saldılar fakat Irak ve Suriye’nin yeni medeniyet fırsatlarından ne kadar geri kaldıklarını unutmamalıyız’’ dedi.

İslam İnkılabı Devrimi zaferinden bu yana İran’ın ilerlemeye çalıştığı her dönemde bir komplo ile karşılaştığını ifade eden Ruhani, İran aleyhine önce 8 yıllık savaşın planlandığını, savaş sonrası da İran’ın ilerlemeye başladığında nükleer tehdit iddiasının ortaya atıldığını ve bugün de başka komploların peşinde oldukların söyledi.

Suriye ve Irak halklarının er veya geç terörizmden kurtulacaklarını ve her zamanda daha fazla birlik içinde olacaklarını ifade eden Ruhani, bu ülkelerde kaçırılan fırsatların telafisinin zor olduğunu söyledi.

Siyonistlerin, Amerika ve İstikbarın bölge milletlerine hesap vermeleri gerektiğini ifade eden Ruhani, ‘’Onlar neden bölgede yıkımlara, ölümler, tarihi eserlerin yok olmasına, neden teröristlere mali ve silah yardımı yapmalarına, neden Yemen’in bombalanmasına göz yummalarına, neden Kuzey Afrika’da komplolar kurduklarının hesabını vermeliler’’ dedi.

Ruhani, ‘’Siz, Müslümanların sizinle iyi olmalarını ve size saygı duymalarını istiyorsunuz, siz bugünkü medeniyetin size ait olduğunu iddia ediyorsunuz. İnsanların öldürülmesi medeniyet midir?’’ diye sordu.

Bölge milletlerinin yüzyıllardan beri beraber ve barış içinde kardeşçe yaşadıklarını ifade eden Ruhani, ‘’21. Yüzyılda sizler insanlar arasında ihtilaf tohumları ekerek Şii, Sünni ihtilafı yarattınız. Şii, Sünni arasında bir ihtilaf yoktur zira ikisi aynı amaca ulaşmak için farklı yollardır, tarih boyunda yan yana durdular. İngiltere sömürgecileri ile Irak’ta yan yana mücadele ettiler ve Afrika’da yan yana sömürgecilikle mücadele ettiler. Bölge kavimlerinin bir biri ile sorunu yoktu. Sizin gelmenizle birlikte kavimler arasında ayrışmalar başladı. Düşmanlıklar bitecek fakat yıllarca bunların izini silmek için çaba sarf etmeliyiz’’ diye konuştu.

İslami ulema, düşünürler ve önde gelenlerin, tüm Şii ve tüm Sünnilerin görevinin istikbar, sömürgeciler tarafından açılan yaraların iyileşmesi olduğunu ifade eden Ruhani, Tüm İslam ülkelerinin kendileri aleyhine işlenen cinayetlerin üstesinden gelebileceklerini fakat İslam’a karşı işlenen kötülüklerin üstesinden gelmenin tüm Müslümanların çabası ile mümkün olacağını söyledi.

Ruhani, ‘’İslam’ı kötü göstererek İslam’a darbe vurdular ve yeni nesillere İslam’ı kötü lanse ettiler. Omuzlarımızdaki yük ağırdır ve tüm İslam düşünürleri, ulema, yazarlar, üniversiteler ve kültürel kurumlar bu hususta çaba sarf etmeliler’’ dedi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı