DÜNYAİNSAN HAKLARIİran

Ruhani’yle telefon görüşmesinde bulunmak isteyen Obama’ydı

Associated Press haber ajansı, İran ve ABD Cumhurbaşkanlarının telefon temaslarıyla ilgili olarak “İran Cumhurbaşkanının New York seferinin sona ermek üzere olduğu bir sırada, Beyaz Saray’la telefon teması kuruldu. Gerçekte Ruhani, New York trafiğinde hafiften ilerlemekte olduğu bir arada, kendi telefonunda bürosundaki masası arkasında oturan ABD Başkanı Barack Obama’nın sesini duydu. Ve 15 dakika sonra bu iki adam farklı bir dille birbirleriyle vedalaştılar” diye kaydetti.

Associated Press bu konuda ayrıca şöyle yazdı: “Bu girişimle ABD’yle İran arasında birkaç kuşak devam eden anlaşmazlık hafifledi. İranlılar Cumartesi günü uyandıklarında, Cumhurbaşkanları Hasan Ruhani’nin Obama’yla direkt konuştuğu ve 34 yıl boyunca İran’la ABD Başkanlarını birbirinden ayıran engelin aşıldığı haberini öğrendiler. Her ili ülkenin Cumhurbaşkanları, İran’ın nükleer meselesiyle kaygıların giderilmesi konusunda çaba gösterecekleri sözünü verdiler.”

Haber daha sonra şöyle devam ediyor: “Adlarının açıklanmasını istemeyen bazı yetkililer, Ruhani’nin Yardımcılarının Ruhani’yle Obama arasında bir telefon görüşmesini koordine etmeye çalıştıklarını söyliyorlar. Ama aslında birkaç gün önceden İranlı meslektaşıyla görüşmeye hevesli olan taraf Obama’ydı.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı