HABERLERMEDYA ANALİZSuriye

Rusya Suriye’nin Yanında Yer Almadığını Bir Kez Daha Kanıtladı

Dünya halklarına Suriye ve Direniş bloku ülkelerin arkasında,başka bir emperyalist olan Rusya var,imajı verebilmek adına Siyonistler tarafından  kendisine verilen, “Suriye’nin yanında yer alam” Rolünü şimdiye kadar layıkı ile yerine getiren Rusya,sitemizde de defalarca gündeme getirdiğimiz,samimiyetsizlik-Rol yapma,İran ve Direniş blokuna alternatif olurken onların hareketlerine gölge düşürme ,faaliyetlerine devam ediyor.

Rusya’nın Suriye’de üs’lerinin olduğu ve onları koruma gayreti içinde Esad yönetimine destek verdiği ve ABD’nin karşısında  Suriye’de bir denge unsuru olarak durduğu gibi iddialarının da  yalan olduğu böylece netleşmiş olmaktadır..

Son süreçte “Suriye İçin kimse ile savaşmayacağız” diyerek gerçek niyetini belli eden  Rusya aşağıdaki açıklamayı yaptı.

Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, dış müdahale olsa bile ülkesinin Suriye için kimseyle savaşma niyetinde olmadığını söyledi.

Moskova’da, Suriye’deki gelişmelere ilişkin basın toplantısı düzenleyen Lavrov, “Suriye’ye BM kararı olmaksızın dış müdahale olursa Rusya buna askeri karşılık vermeye hazır mı?” sorusuna, “Rusya, Suriye’ye askeri bir müdahale olması durumunda bile kimseyle savaşma niyetinde değil” cevabını verdi.

Lavrov, NATO’nun Suriye’ye askeri operasyon yapabileceği söylemlerinin son derece tehlikeli ve endişe verici olduğunu belirterek,”Batılı mevkidaşlarım, Suriye’deki iç savaşı çözmeye çalışmadan, mezhepler arası ve etnik problemlere çözüm getirmeden dış müdahale açıklamaları yapıyorlar. ‘Planınız nedir?’ diye sorulduğunda, kapsamlı bir cevap vermiyorlar’ dedi.

Rus bakan, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin kararı olmadan herhangi bir güç kullanılmasının, uluslararası hukuka tamamen aykırı olduğunu ifade etti.

Lavrov, Batılı ülkelerin Suriye’ye askeri müdahale söylemlerinin Lough Erne’de gerçekleştirilen G-8 zirvesinde varılan mutabakatla çelişen bir tutum olduğunu ifade ederek, Suriye konusunda dikkatli olmaya ve geçmişte uluslararası krizlerin çözümünde yapılan hataları tekrar etmemeye çağırdı.

Cenevre-2 Konferansı’nın düzenlenmesinin önündeki en büyük engelin muhalifler olduğunu öne süren Lavrov, “Esad yönetimi uzun zaman önce Cenevre-2′ye katılacağını açıklamasına rağmen muhaliflerden henüz hiçbir adım gelmedi. Muhalifler, kendi sponsorlarından ne gibi sinyaller alıyor bilemiyoruz ama öne sürdükleri ön şartın Esad’ın gitmesi olması akıllara bazı sorular getiriyor” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Lavrov, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile pazar günü yaptığı telefon konuşmasında, Washington’un muhaliflere Cenevre-2 Konferansı’na ön şart olmadan katılmaları için baskı yapacaklarını söylediğini belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı