DÜNYAHABERLERİran

Rusya’dan İran’ın nükleer yakıt hakkına destek

Rusya’nın BMT temsilcisi İran’a karşı uygulanan yaptırımları eleştirirken Tahran’ın nükleer yakıt üretimi için uranyumu zenginleştirme hakkına desteği vurguladı.

PRESSTV’nin haberine göre Rusya’nın BMT elçisi Vitaly Churkin dün yaptığı açıklamada, yine Almati’de İran İslam cumhuriyeti ve 5+1 grubu arasında gerçekleşecek bir sonraki turun başarılı olması ve iki tarafın daha yakın görüşlere varmalarını umut etti.

Churkin, Tahran’ın barışçıl nükleer faaliyetlerini geliştirme ve nükleer yakıt üretmek için uranyumu zenginleştirme hakkını da resmen tanıdığını duyurdu.

Rusya’nın BMT temsilcisi İran’a karşı tek yanlı yaptırım uyguladığı nedeni ile Amerika’yı eleştirirken, İran nükleer meselesinin çözümlenmesi amacı ile yürütülen uluslar arası faaliyetlerin tek yanlı yaptırımlar nedeni ile başarısız olacağını belirtti.

BMT genel sekreteri ban Ki-Moon da cumartesi günü Avusturya basınından Profil gazetesine verdiği demeçte İran ve 5+1 grubunun Almati görüşmelerini olumu değerlendirirken, kendi kanaatince İran nükleer faaliyetleri ile ilgili uluslar arası kaygıların Tahran tarafından giderilmesini istedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı