DÜNYAHABERLER

Rusya’dan NATO’ya İşbirliği Mesajı

Rusya’nın Avrupa’daki askeri ve politik durumu tartışmak üzere NATO uzmanlarını eylülde Moskova’ya davet ettiği belirtildi.

Sputnik haber ajansının bildirdiğine göre Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Anatoliy Antonov, NATO’ya, Moskova ve İttifak arasındaki gerilimin düşürülmesi amacıyla ‘pozitif bir program’ teklifi götürdüklerini söyledi. Antonov, “Bu nedenle NATO’nun askeri uzmanları Avrupa’daki askeri ve siyasi durumun görüşülmesi amacıyla eylül ayında Moskova’ya davet edildi” dedi.

NATO’yla görüşmek istedikleri konulardan birinin Baltık Denizi üzerinde yapılan uçuşlar olduğunu belirten Antonov, Baltık üzerinde yalnızca uçağın kimliğine ilişkin sinyal gönderen vericinin (transponder) açık konumda olduğu askeri uçuşlar yapmaya hazır olduklarını fakat NATO’dan da aynı şartı beklediklerini vurguladı.

Ayrıca Antonov sınırlardaki askeri hareketlerle ilgili karşılıklı endişelerin giderilmesi için Polonya, Baltık ve İskandinav ülkelerinin askeri yetkilileriyle görüşmeye de hazır olduklarını kaydetti.

Antonov, NATO’nun temmuz ayında Polonya’nın başkenti Varşova’da gerçekleştirilen zirvesinde ‘alınan kararların nedenleri ve sonuçlarına dair yaklaşım farklılıklarına rağmen İttifak’la yapıcı bir diyalog kurmak istediklerini’ de ekledi.

Varşova zirvesinde NATO ülkeleri Moskova’yı ‘istikrarsızlık kaynağı’ olarak niteleyip Rusya sınırları yakınlarında askeri varlıklarını artırma kararı almışlardı.Antonov, NATO ülkelerinin askeri ataşelerine, başta IŞİD olmak üzere terör tehditleri konusundaki değerlendirmelerin askeri düzeyde karşılıklı olarak paylaşılmasını teklif ettiklerini de söyledi.

Bu arada Antonov, NATO ülkelerinin askeri ataşelerinin eylül ayında yapılacak Kavkaz adlı askeri tatbikatlara gözlemci olarak davet edileceğini de paylaştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı