DÜNYAİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZ

S.Arabistan ve Kuveyt IŞİD’in asıl mali destekçileridir

İskandinav İnsan Hakları Merkezi Başkanı ve aynı zamanda Suriye muhaliflerinden Heysem Menae, Arabistan ve Kuveyt’in tekfirci IŞİD örgünün asıl mali destekçileri olduğunu söyledi.
Fars haber ajansına göre, Menae, el’Meyadin televizyon kanalına verdiği demeçte, BM’lere IŞİD’e yardım eden ülkeler ve kuruluşların yer aldığı listeye göre, Arabistan ve Kuveyt’in bu terör örgütünü mali açıdan destekleyen en başta gelen ülkeler olduğunun görüldüğünü hatırlatarak, IŞİD’in mali açıdan birçok yönden temin edildiğini ve bunlardan birinin de bu terör örgütünün gayri Müslimlerden ‘haraç’ alması olduğunu söyledi.
Menai, bu terör örgütü ve diğerlerinin bazı bölge ülkelerinin desteğine de sahip olduklarının altını çizerken, bu doğrultuda Türkiye ve Ürdün’ü de suçladı ve ‘Eğer Türkiye ve Ürdün işbirliği yapmasaydı teröristler Suriye’ye giremezdi’ dedi.
Bu arada Suudi Arabistan’da bugün Türkiye, ABD, Mısır, Ürdün ve Fars Körfezi İşbirliği Konseyi’ne üye ülkelerin katılımıyla, “Terörle Mücadele Toplantısı” düzenlenecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı