DÜNYASon DakikaSuriye

Sandık sandık diyenlere Suriye halkı’nın tarihi cevabının resmidir

Suriye Cumhurbaşkanlığı Siyasi ve Basın Danışmanı Buseyna Şaban; cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Suriye halkının, maruz kaldığı bütün saldırı ve tehditlere karşı, meydan okumasının bir devamını teşkil ettiğini dile getirdi.

Lübnanlı Meyadin Televizyonunda katıldığı programda; Lübnan’da yaşayan Suriyelilerin seçim sandıklarındaki görüntülerinin beklenmedik bir sürpriz olmamasına rağmen, Suriye’yi hedef alanların bu görüntüler karşısında şok olduklarını ifade etti.

Suriye ile ilgili kamuoyunun yanlış bilgilendirildiğine işaret eden Şaban; Suriye’de var olan gerçeklik ile Suriye’ye düşman tarafların ve medya araçlarının yansıttığı tablo arasında büyük bir fark bulunduğunun altını çizdi.

Suriyeliler arasındaki uzlaşma ile varılacak siyasi çözümün doğru ve stratejik bir çözüm olduğuna dikkat çeken Şaban; Şam Kırsalı, Dera, Homs Kırsalı, Deyrezzor ve Halep Kırsalında ulusal uzlaşmaya ilişkin müjdeli haberler gelmeye başladığını beyan etti.

Farklı muhalefet gruplarının tutum ve tavırlarına ilişkin yorum ve düşüncelerini dile getiren Şaban; ulusal diyaloga ve Cenevre’deki görüşmelere katılmayı reddeden ayrıca ülkedeki seçimleri boykot eden kimi muhalefet gruplarının olumsuz bir pasiflik içerisinde olduklarını belirtti.

“Ülkesinde yaşanan bir problemin ulusal çerçevede çözümünü ve bu çözüme katılmak istemeyecek bir muhalefet olur mu?” diye sorgulayan Şaban; bu tür muhalefetin vatanseverlik ve vatana bağlılık standardı nedir sorusunu yöneltti.

Ülke dışında yaşayan kimi muhaliflerin ülkeye dönmek istediklerine değinen Şaban; bu muhalif taraflarla diyalog kurulduğunu ve bu diyalogun bütün taraflara arz edildiğini belirtti.

Cenevre 3 ile ilgili herhangi bir hazırlık bulunmadığına dikkat çeken Şaban; Cenevre’nin bugüne kadar kayda değer bir sonuç çıkarmadığını ve hiçbir Suriyelinin Cenevre’ye güvenmediğini belirtti.

Şaban; Suriye hükümetinin herkesten önce Cenevre’ye katılmayı kabul ettiğini ancak asıl problemi, kendilerine muhalefet diyen parçacıkların oluşturduğunu beyan etti.

suriye-secimi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı