DÜNYAHABERLER

Satılık Abbas Yönetimi Amerika İçin Halkı dinliyor…

Daha öncede Hamas’ın israil’e karşı elde ettiği başarıları eleştiren  Ziyad Hebburrih’nin  vatandaşları, insan hakları aktivistlerini, kanaat önderlerini ve önemli şahsiyetleri dinlediği yönündeki iddialarla ilgili yayınladığı bilgi ve belgeler Filistin’de yaşanan önemli bir skandalı ortaya koyarken, bu konuda soruşturma açılması taleplerine karşı Filistin Yönetimi sessizliğini koruyor.

Mahmud Abbas başkanlığındaki Filistin Yönetimi‘ne bağlı Koruyucu Güvenlik Birimi Başkanı Ziyad Hebburrih ile ilgili skandal aslında iki hafta önce patlak verdi. Koruyucu Güvenlik biriminde çalışan ve yaptıkları nedeniyle pişmanlık duyarak tevbe eden Filistinli bir subay Ramallah’taki Elektronik Denetim Birimiyle ilgili bazı belge, isim ve fotoğraflar yayınladı. Belgeler, Koruyucu Güvenlik’ten sorumlu Filistinli yetkili Ziyad Hebburrih’in 2013 yılında Amerika Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA)’den Filistin topraklarında (Gazze ve Batı Yaka) Filistin direniş hareketlerinin üst düzey liderlerini dinlemek için kurmayı planladıkları elektronik dinleme cihazlarını finanse etme talebini ortaya koyuyor.

Sosyal paylaşım sitesinde “Ey halkım… Tevbe ettiğimi duyuruyorum” başlığıyla bilgi ve belgeleri paylaşan Filistinli subay, CIA’nın talebi projede yer alacak kişilerin kendisinin izin ve muvafakatiyle atanması şartıyla kabul ettiğini, kurulan sistemle dinlenen şahısların sabit ve cep telefonlarının dinlenip kaydedildiğini aynı zamanda dinlenen kişilerin bulundukları noktayı da tespit ettiğini ifade etti.

Filistin Yönetimi’ne bağlı Koruyucu Güvenlik ve İstihbarat birimlerinde bu projede yer alanların isimlerini güvenli bir yere gittikten sonra açıklayacağını belirten Filistinli subay, Elektronik Denetim Biriminde çalışanların 2014 savaşında işgalciye önemli ve ciddi bilgiler ulaştırdıklarını, bunların Ramallah’taki Maliye Bakanlığı’ndan aldıkları maaşın yanında Amerika’dan da 70 bin dolar para aldıklarını iddia etti.

Filistinli subay bazı Filistinli liderin yanısıra Baro Başkanı Cevad Ubeydat’a ait bir ses kaydını da yayınladı.

Yayınlanan ses kayıtlarının doğru olduğunun anlaşılmasıyla skandal daha da büyürken, Filistin Yönetimi bu konuda henüz bir açıklama yapmadı.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı