DÜNYAFilistinHABERLER

Savaşta yaralanan bir İsrail askerinin daha öldüğü açıklandı.

İşgal ordusu sözcüsü, bugün (31 Ağustos Pazar) yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi’ne açılan savaş sırasında Han Yunus’un doğusundaki çatışmalarda yaralanan bir askerin öldüğünü açıkladı.

İsrail radyosu, ordu sözcüsünün açıklamasına dayandırdığı haberinde, Gazze Şeridi’ne yönelik 17 Temmuz’da başlatılan kara saldırılarında yaralanan Paraşütçüler Tugayı’na bağlı Teğmen Şahar Şalev isimli 20 yaşındaki işgal askerinin öldüğünü belirtti.

Şalev’in işgal rejiminin 1981′de işgal ettiği Golan Tepeleri’nde ikamet eden Yahudi yerleşimcilerden olduğu kaydedildi.

Mısır’ın arabuluculuğunda Kahire’de yürütülen ateşkes görüşmelerinde işgal rejimiyle Filistinli gruplar arasında varılan anlaşma gereği 26 Ağustos’ta ateşkes uygulanmaya başlamıştı. İsrail’in 7 Temmuz’da başlattığı ve 51 gün süren saldırılarında 578′i çocuk 2 bin 147 Filistinli şehit oldu. İşgal ordusunun havadan, karadan ve denizden düzenlediği saldırılarda çoğu kadın ve çocuk 11 binden fazla Filistinli de yaralandı.

İsrail tarafından ise 67 asker, 4 yerleşimci ve 1 yabancı uyruklu işçi olmak üzere 72 kişinin öldüğü açıklanırken, işgal yönetiminin kayıplar konusunda gerçek rakamları ilan etmediği ve kamuoyundan gizlediği iddia ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı