DÜNYAHABERLER

Sedef Hastalığını Solaryumla Tedavi Ediyor

Chloe Muir 7 yıl boyunca sedef hastalığına çözüm aradı. Bir yılan gibi sürekli deri değiştiren Chloe, çözümü solaryumda bulunca bağımlısı oldu.

İngiltere’de 20 yaşındaki bir genç kızın sedef hastalığından dolayı yıllardır vücudunda yılan gibi döküntüler oluşuyordu. Daily Mail’in haberine göre Chloe Muir isimli kız, solaryumun hastalığına iyi geldiğini fark edince solaryum bağımlısı oldu.

KAŞINIYOR, TAHRİŞ OLUYOR, SOYULUYOR

Chloe, ergenlik döneminden beri sedef hastalığından muzdarip. Yıllardır cildi kaşınıyor, tahriş oluyor ve soyuluyor. Genç cildinin döküntülerini ortalıktan temizlemek için yatağını ve odasını sürekli elektrikli süpürgeyle süpürüyor.

SAYISIZ TEDAVİ YÖNTEMİ DENEDİ

20 yaşındaki kız hastalığından kurtulmak için sayısız tedavi yöntemi denedi ancak hiç biri çare olmadı. Ta ki solaryumun kaşıntıyı ve döküntüleri azalttığını fark edene kadar. Şimdi, haftada bir saat solaryuma giriyor ve hastalığını daha dayanılabilir yaptığını söylüyor.

Chloe’nin sedef hastalığı 13 yaşında Kıbrıs’ta tatil yaparken bir kedi tırmaladıktan sonra başladı. Bu olay vücudundaki pullanmaları tetikledi.

ÇAREYİ SOLARYUMDA BULDU

Genç kız “Steroidler, enjeksiyonlar, kremler, birçok farklı tedavi yöntemi denedim. Ancak bir tek ışın tedavisinin faydasını gördüm. İlk başlarda hastanede yaptırıyordum ancak cildim yandığı için çok acıyordu. Daha sonra solaryuma başladım. Işınlar, hastanedeki kadar yoğun olmadığından benim için daha kolay oldu.” diye konuştu.

HAFTADA 4 KEZ GİRİYOR

12’şer dakikadan haftada 4 kez solaryuma giren Chloe, döküntülerin daha az kaşındığını, kırmızılığın azaldığını ve acının artık daha katlanılabilir olduğunu iddia etti. “Zararlarının farkındayım. Keşke kullanmak zorunda olmasam. Ama iyi gelen tek şey solaryum. Dermatoloğuma da sıklıkla uğrayıp gerekli kontrolleri yaptırıyorum.” dedi.

KIŞIN UZAK DURUYOR

Chloe, kışın solaryumdan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışıyor. Kışın cildini kıyafetlerinin altına saklayabiliyor. Ancak yazın elbiseler ve şortlar giymek istiyor. İnsanların ona bulaşıcı bir hastalıkmış gibi davranmaları ve dik dik bakmaları onu rahatsız ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı