HABERLERİNSAN HAKLARIORTADOĞU

Seferberlik Güçleri, Orduya Bağlanmalı

Suudi gazetesi Şarkul Evsat’a demeç veren Mukteda Sadr, Irak’ta yaşanan son gelişmelerle ilgili görüşlerini aktardı.

Mukteda Sadr, Şarkul Evsat gazetesine verdiği röportajda Haşdu’ş Şabi güçlerinin Hükümet güçlerine katılması, içerisindeki savaşçıların da doğrudan Başbakan’a ve Irak Ordusu Komutanlığına bağlanması gerektiğini söyledi.

Sadr, Irak Seferberlik güçlerinin devletin resmi kurumlarının dışında faaliyet göstermesinin büyük sorunlara yol açtığını kaydetti. Irak Başbakanı Haydar el Ibadi ve Ulusal Koalisyon Başkanı Ammar el Hakim ile önümüzdeki seçimlerde birlikte hareket edip etmeyeceği sorusuna Sadr, “şahıs olarak değil ama Sadr Hareketi olarak bu ikisiyle bir seçim ittifakı yapmamızın önünde herhangi bir engel yok.” şeklinde yanıt verdi.

Sadr, Irak’ı selamete çıkarma ve vatandaşlara hizmet sunmak için partileri aşan bir grup oluşturmaya çalıştıkları bir dönemde başka partilerle ittifak kurmalarının bir sakıncası olmadığını dile getirdi.

Sadr, Kürdistan bölgesinin yakında yapmayı planladığı referandumla ilgili olarak, kendisinin Kürdistan bölgesi yetkilileriyle görüştüğünü ve referandumu tecil etmelerini rica ettiğini belirterek “Biz Kürtleri Irak’ı şekillendiren unsurlardan biri, vatanın bir parçası olarak görüyoruz. Ancak daha önceki hükümetten devr alınan bazı birikmiş sorunlar, olayların bu noktaya gelmesine yol açtı.” şeklinde konuştu. S

adr, Kürdistan’ın Irak’tan kopması durumunda bu durumun beraberinde ülkeye içerden ve dışardan sorunlar getireceğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı