DÜNYAİSLAM BÜYÜKLERİ

Şehriyari: Kutsallıklara saygısızlık müstekbirlerin stratejisidir

İslam mezhepleri yakınlaştırma Derneği Genel Sekreteri, İslami mezhepleri arasında tefrika için istikbar stratejisinin kutsallıklara saygısızlık olduğunu söyledi.

İRNA’nın  bildirdiğine göre hüccetülislam Hamit Şehriyari dün “tevhidi dinlerin büyük peygamberleri ve dini kutsallıklara saygısızlığın kınanması”   konusu ile Tahran’da düzenlenen dinlerarası ve bilimsel oturumda Avrupa’da yöneticiler tarafından dinin insan hayatlarının bir köşesine atıldığını  ve batı düşüncesi ve yaşamın ekseninin ise insan olduğunu söyledi.
Şehriyari istikbar dünyasının tüm çabasının servet biriktirmek ve  sınıf ayrımı yönünde olduğuna değinerek  zengin ve mustazaf arasındaki mesafenin artmakta olduğunu zira servetin dünya istikbarı ve güç sahiplerinin tarafına akmakta olduğunu söyledi.
İslam mezheplerini yakınlaştırma Derneği Genel Sekreteri ayrıca İmam Humeyni –ks- düşüncesi ile İran İslam inkılabı zaferi ardından sadece mustazaflar değil tüm farklı dinlerin bir grupta yer aldığını, dinler ve mustazafların kalbinde bir nevi vahdet oluştuğunu söyledi.
Son günlerde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron diplomatik örf ve demokrasi ilkelerine aykırı açıklamalarda Fransa’nın İslam peygamberine yönelik hakaret karikatürleri yayınlamaya devam edeceğini açıklaması İslam dünyasında geniş tepkilere yol açtı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı