HABERLERSuriye

Selefiler ve El Kaide Adına Ürdün’den Sızdıklarını İtiraf Ettiler

Terörist Muhammed Hüseyin Muhammed İbrahim Suriye televizyonunun dün yayınladığı itiraflarında, Suriye’yi yönetenlerin Kuran-ı Kerim’i temel almadıkları için Ürdün’den Suriye hükümetine karşı cihat yapmak amacıyla geldiğini söyleyerek Ürdün’de Selefi öğretisi ve Selefi cihadı konusunda dersler aldığına işaret etti.

Ürdün’de silah taşıma suçuyla tutuklandığını, cezaevindeyken Ebu Enes adlı şahsın cihat için Suriye’ye gittiğini öğrendiğini, cezaevinden çıktıktan sonra Selefi Cihatçılara bağlı Adnan Nayife’nin kendisine Suriye’ye gidip cihada katılmayı önerdiğini söyleyerek Nayife’nin Amman ve Zerka kentlerinden gençleri toplayıp Ebu Bender adlı şahsa götürdüğünü dile getirdi.

Terörist, Ebu Bender’in kendisini Ürdün’e mülteci sıfatıyla yasa dışı yollarla giren Suriye uyruklu Salah el-Zubi ile Suriye’nin Dera kentine sözde Özgür Suriye Ordusuna göndereceğini, Dera’da Kaide’ye bağlı Nasra Cephesi lideri Ebu el-Bera yada Ebu Enes el-Sahaba ile buluşacaklarını söylediğini ifade etti.

Ürdünlü Enes, Abdulrahman Cemal Amir el-Tıyta ile Zubi’nin eşliğinde Dera’ya geldiklerine işaret eden terörist, “Zubi güvenlik güçleri tarafından tanınmaması için sakalımı kesmem gerektiğini söyledi. Ayrıca beni Suriyeli gençlerle tanıştırıp yerel lehçeyi öğreteceklerini ve sahte bir kimlik vereceklerini, ardından Şam’da belirleyecekleri bir yerde patlatmak üzere yeni bir araba vereceklerini söyledi” diye konuştu.

Ebu Bender’in evinden Ebu Muhammed’in evine geldiklerinde Suriye’ye geçmek üzere hazırlanmış 10 Mısırlıyla karşılaştıklarını belirten terörist, herkese Rus yapımı makineli tüfek ve büyük miktarda kurşun dağıttıklarına değinerek gece vakti Ürdün sınırından Suriye’ye geçtikten sonra Suriye güçleriyle karşılaştıklarını ve yakalandıklarını kaydetti.

Diğer yandan terörist el-Tıyta, Ürdün’de Ali Muhammed Faysal Hamus, İshak Abdülmecit Serhan, Muhsin Bekiyrat ve ardından kendisine Suriye’de cihat yapmayı öneren Adnan Nayife ile tanıştığını bildirdi.

Nayife’ni kendisini arayıp Suriye’ye gitmeleri gerektiğini bildirdiğini söyleyen terörist el-Tıyta, “bir araca binip Ebu Bender’e gittik. O da bizi Ürdünlü bir kaçakçıya götürdü. Yolu çok iyi bilen Salah Zubi eşliğinde Suriye’ye götürmek üzere silah ve mühimmat hazırladılar” dedi.

Gece vakti Suriye’ye doğru yola çıktıklarını belirten Selefi terörist, kaçakçının Ürdünlü bir askerle geçişlerini kolaylaştırmak için anlaştığını söyledi.

Terörist, Ürdünlü askerin kendilerine sınıra kadar eşlik ettiğini ve tel örgüleri kaldırıp Suriye’ye girişlerini sağladığını dile getirerek sınırı geçip 2 km yol aldıktan sonra Suriye güçleri tarafından yakalandıklarını söyledi.

Yakalandıkları sırada yanlarında 10 Mısır uyruklu teröristin bulunduğuna dikkat çeken terörist el-Tıyta, görevlerinin sözde Özgür Suriye Ordusuna M-16 makineli tüfekler için mühimmat dâhil silah taşımak olduğunu kaydetti.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. el kaide islamın ve müslümanların başına bela

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı