ORTADOĞUSon Dakika

Şemhani: ABD’nin savaş cinayetleri ivedilikle mahkemelerde incelenmeli

İran İslam Cumhuriyeti Milli Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani, bölgede suçsuz halkı terörizmle mücadele iddiası ile öldürmenin ABD ordusunun uygulaması olduğunu ve bu savaş cinayetlerinin ivedilikle mahkemelerde incelenmesi gereğini vurguladı.

Musul’un Batısında ABD’nın IŞID aleyhine yaptığı saldırıda onlarca sivilin hayatını kaybetmesi olaya temas eden Şemhani, bu olayın bilerek veya bilmeyerek yapılmış olması ABD’nin sorumluluğunu azaltmayacağını bildirdi.

Şemhani, ‘’Bu savaş cinayeti, IŞİD ve diğer tekfirci gurupların sivil halkı hedef aldığı olaylar gibidir ve mahkemelerde ivedilikle incelenmelidir’’ dedi.

Şemhani bu üzücü olaydan dolayı Irak halkına başsağlığı dileyerek, ‘’Ordu ve halk güçlerinin terörizmle mücadelede yolunda engeller çıkarmak, ABD ve müttefiklerinin terörist guruplara açık ve gizli mali, silah ve istihbarat destekleri milletleri tarihi hafızasında kalacakıp onların karnesini daha da karartacaktır’’ dedi.

Şemhani, ‘’Irak ve Suriye topraklarında her hangi bir şekilde askeri harekat ve teröristleri hedef almak o ülkelerin resmi izni ile olmalı ve BM Güvenlik Konseyi kendilerini BM’den üstün gören ülkelere, diğer ülkelerin toprak bütünlüğü ve bağımsızlığına saygıyı hatırlatmalıdır’’ dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı