DÜNYAİranİSLAM BÜYÜKLERİSon Dakika

Seyyid Ali Hamanei:IŞİD’i Amerika değil Irak ordusu ve halkı yendi

İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamanei, Amerikalı yetkililerin IŞİD’e karşı koalisyon kurulmasına ilişkin sözlerini boş ve art niyetli olarak niteledi.

İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei, bugün tedavi gördüğü hastaneden taburcu olurken yaptığı açıklamada, İran’ın IŞİD’e karşı koalisyona davet edilmesi meselesiyle ilgili Amerikalı yetkililerin iddialarının yalan ve tavırlarının çelişkili olduğuna dair bazı gelişmelere temasla, Irak’ta terör örgütü IŞİD’in yenilgisiyle sonuçlanan hareketin Amerikalıların işinin sonucu olmadığını, Irak halkı, ordusu ve gönüllü birliklerinin işi olduğunu, Amerikalılar ve IŞİD’in bizzat bu gerçeği bildiklerini beyan etti.

Ayetullah Hamanei, ABD Dışişleri Bakanı ve Sözcüsünün İran’ın IŞİD’le mücadeleye davet edilmeyeceğine dair sarih sözlerine temas ile Amerika’nın İran’ın yanlış bir kolektif eyleme katılmamasından hayal kırıklığına uğramasının onur verici bir gelişme olduğunu ifade etti.

Amerikalıların IŞİD’le mücadele konusunda yalanlarının arka planına değinen İslam İnkılabı Rehberi, IŞİD’in Irak’a saldırdığı o zorlu günlerde, Amerika’nın Bağdat Büyükelçisinin İran Büyükelçisinden, İran ile Amerika’nın IŞİD konusunda müzakere ve koordinasyon için bir araya gelmesini istediğini hatırlattı.

İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamanei beyanatının devamında şöyle konuştu: “İran ile Amerika’nın IŞİD için bir araya gelmesine karşı çıktım, dedim ki, İran bu konuda Amerikalılarla işbirliği yapmayacak, zira onlar art niyetli ve kirli amel sahibiler, böylesi bir durumda, İran’ın, Amerikalılarla işbirliği nasıl mümkündür.”

Amerika Dışişleri Bakanının birkaç gün önce İran’ın IŞİD’e karşı koalisyona davet edilmeyeceğine ilişkin sözlerine temas eden Ayetullah Hamanei, oysa aynı Amerikalı bakanın şahsen, bir süre önce, İran Dışişleri Bakanından IŞİD’le mücadelede işbirliği talebinde bulunduğunu kaydetti.

İslam İnkılabı Rehberi, Amerikalıların daha önce de büyük gürültüyle birkaç ülkeyle birlikte Suriye karşıtı bir koalisyon kurduğunu, ancak hiçbir halt edemediklerini, Irak konusunda da aynı durumun sözkonusu olduğunu beyan etti.

Ayetullah Hamanei, Irak halkı ve ordu birliklerinin IŞİD’e darbelerinin devam edeceğini belirterek, aslında Amerikalıların Pakistan’da yaptıklarını ve bu bağımsız bir hükümet ve güçlü orduya sahip olmasına rağmen, İslamabat’tan izin almadan bu ülke topraklarına girerek, muhtelif noktalarını bombaladığı gibi, Irak ve Suriye’de de aynı işi yapmak istediklerini ifade etti.

İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamanei açıklamalarının başka bir bölümünde, İran’ın aziz halkın ve muhterem yetkililer ve şahsiyetlerine kendilerine yönelik muhabbet ve lütuflarından ve tedavi gördüğü hastanedeki sağlık ekibinden verdikleri emekten dolayı, içten teşekkürlerini bildirdi.

İslam İnkılabı Rehberi, bugün öğle saatlerinden önce, geçirdiği ameliyattan bir hafta sonra, hastaneden taburcu oldu.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı