DÜNYAİranMEDYA ANALİZSon Dakika

Seyyid Ammar Hekim, İran dışişleri bakanı ile görüştü.

Tahran’da bulunan Irak İslami Yüksek Meclisi Başkanı Seyyid Ammar Hekim, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile görüştü. Görüşmede Zarif, Irak’ta alimler, merciler ve kanaat liderlerinin yapıcı ve akılcı rolünü, göğüs kabartıcı olarak nitelerken, Bağdat yönetimini milli birliği pekiştirme çabasından dolayı takdir etti.

Irak ve İran’ın terörle mücadelede ikili işbirliğine vurgu yapan Zarif, bu bağlamda iki ülkenin artan işbirliğinden dolayı memnuniyetini dile getirdi.

Kerbela’da Erbain gününde, milyonların katılımıyla gerçekleşen büyük mitinge temas eden İran Dışişleri Bakanı, bu etkinliğin İslami ve insani birliğin adına bir simge olduğunu, Irak halkının İranlı ziyaretçilere yönelik misafir severliğinin unutulmayacağını kaydetti.

Irak İslami Yüksek Meclisi Başkanı Ammar Hekim de görüşmede, siyasi, ekonomik ve ticari alanlarda iki ülkenin bol imkanlarından yararlanılması gerektiğine vurgu yaptı.

İran ve Irak arasında derin ve stratejik münasebetlere de temas eden Hekim, sorunları, fırsata dönüştürmek için daha fazla çalışma ve işbirliği gerektiğini belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı