DÜNYAHABERLERSuriye

Seyyid Hasan Nasrullah: Hayfa’yı Suriye’nin füzeleriyle vurduk [Seyyid Hasan Nasrullah: Hayfa’yı Suriye’nin füzeleriyle vurduk]

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Suriye yönetiminin Gazze ve Lübnan’daki direnişe verdiği desteğin bedelini ödemekte olduğunu söyledi.

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, 2006 yılındaki Temmuz Savaşı’nın yıldönümü münasebetiyle yaptığı konuşmada Suriye yönetiminin Gazze ve Lübnan’daki direnişe verdiği desteği hatırlatarak “Suriye liderliği, Lübnan ve Gazze direnişinin güçlü olması için kendisini ve çıkarlarını tehlikeye attı. Bana, bunu yapan başka bir Arap rejimi gösterebilir misiniz?” dedi.

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah’ın konuşmasının Suriye ile ilgili bölümünden bazı çarpıcı bölümler şöyle:

Suriye, Amerika ve İsrail için gerçek bir sorundur. Suriye’de son dönemde önemli bir gelişme gördüler. Suriye’de yeni bir askeri strateji belirlendi.

Bu strateji Suriye’yi, son 10 yıl içerisinde İsrail’i tehdit eden bir güce dönüştürdü. İsrail’in Suriye endişesi son yıllarda arttı. Suriye bugün füze gücüne ulaştı. Suriye, direnişe ulaşma noktası oldu. Direnişle İran arasında köprü oldu.

Bundan da ötesini söyleyebilirim. Suriye, özellikle de askeri alanda direnişin gerçek güvencesi oldu.

Bununla ilgili bende iki delil var. Birincisi, Hayfa ve İsrail’in ortalarına düşen en önemli füzeler, Suriye askeri sanayisinin üretimi olan ve direnişe verdiği füzelerdi.

Suriye, direnişin güvencesiydi. Direnişe, Temmuz savaşında ayakta durabilecek silahlar verdi. Temmuz savaşında kullandığımız en önemli silahları, Suriye verdi.

Sadece Lübnan’a değil, Gazze’deki direnişe de silah ve füze verdi. İsrail, bugün Gazze’den korkmaktadır. Gazze’den Tel Aviv’e düşecek füzelerden korkmaktadır.

Bu füzeleri Gazze’ye, Suud ve Mısır rejimleri mi verdi? Arap rejimleri mi verdi? Hayır! Bu füzeleri, Suriye verdi, Suriye üzerinden verildi.

Suriye liderliği, Lübnan ve Gazze direnişinin güçlü olması için kendisini ve çıkarlarını tehlikeye attı. Bana, bunu yapan başka bir Arap rejimi gösterebilir misiniz?

Arap rejimleri Gazze’ye giren ekmeği bile engellerken Suriye’nin Lübnan ve Gazze’deki direnişe füze ve silah vermesinin anlamı nedir?

Suriye, Gazze’ye hem ekmek hem de silah gönderdi. Bundan ötürü de kendisini tehlikeye attı.

İşte Suriye budur! Beşşar Esad’lı Suriye budur! Şehid liderler Hasan Türkmani, Asıf Şevket ve Davud Raciha’lı Suriye işte budur!

İsrail, bugün mutlu olmakta haklı. Çünkü Suriye Ordusu’ndaki bir temel sütun, hedef alındı ve öldürüldü.

Suriye’de güçlü ordunun olmaması, İsrail’in özlemiydi. Biz, sadece düşmanın çıkarına olan bu saldırıyı kınıyoruz.

O şehitler, direnişin silah arkadaşlarıydı. Onlar, düşman İsrail’e karşı mücadele yolunun arkadaşlarıydı.

Direniş üzerinde iyilikleri çoktu. Buradan, bir kez daha “Suriye, halk ve ordunun korunması” çağrısını yineliyoruz. Suriye’deki tek çözüm, diyalogu kabul etmektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı